Prezident Farg‘ona shahridagi «Yangi O‘zbekiston» massivi qurilishi bilan tanishdi
300 gektarli ushbu massivda 298 ta ko‘p qavatli uy qurilishi rejalashtirilgan. Shundan 80 tasi bu yil tadbirkorlar tomonidan barpo etiladi.
Shuningdek, ikkita umumta’lim maktabi, uchta maktabgacha ta’lim tashkiloti, tibbiyot muassasalari, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, sport majmuasi va masjid quriladi. 50 gektarda tashkil etiladigan kichik sanoat zonasi aholini ish bilan ta’minlashda muhim o‘rin tutadi.
Massiv o‘rtasidagi 70 gektar maydonda «Yangi O‘zbekiston bog‘i» va sun’iy ko‘l tashkil etiladi. Hozirdanoq 10 ming tupdan ziyod daraxt ko‘chatlari o‘tqazilgan. Jami 21 ming tup ekilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Farg‘ona tumanining «Yangi asr», Yozyovon tumanining «Yuqori soybo‘yi» mahallalarida ham «Yangi O‘zbekiston» massivlarini barpo etiladi.
Joriy yilda Farg‘ona viloyatida jami 9 ming 429 kvartirali 244 ta ko‘p qavatli uy foydalanishga toshiriladi.
Davlatimiz rahbari hududga kommunikatsiya tarmoqlari tortish, uylarga zamonaviy xizmat ko‘rsatishni tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент посетил строительную площадку массива «Янги Узбекистон» в городе Фергане
На территории площадью 300 гектаров планируется построить 298 многоэтажных домов. 80 из них будут возведены предпринимателями в текущем году.
Кроме того, будут построены две общеобразовательные школы, три детских сада, медицинские учреждения, пункты торговли и бытового обслуживания, спортивный комплекс и мечеть. Важную роль в обеспечении занятости населения сыграет малая промзона на 50 гектарах.
На площади в 70 гектаров в центре массива будет создан парк «Янги Узбекистон» с искусственным озером. Уже высажено более 10 тысяч саженцев. Всего планируется посадить 21 тысячу деревьев.
Массивы «Янги Узбекистон» также появятся в махаллях Янги аср Ферганского района и Юкори сойбуйи Язьяванского района.
Всего в Ферганской области в этом году будет сдано 244 многоквартирных дома на 9 429 квартир.
Глава государства поручил обеспечить массив коммуникационными сетями, организовать современное коммунальное обслуживание.