Shavkat Mirziyoyev: «Bugun tadbirkordan qo‘rquv yo‘qoldi»
Davlatimiz rahbari ikki yil muqaddam Uztex kompaniyalar guruhiga Shovot tumanida yuqori texnologik imkoniyatlarga ega mazkur korxonani tashkil etish va mahalliy aholini ish bilan ta’minlash yuzasidan topshiriqlar bergan edi.
O‘tgan davrda ilgari mavjud bo‘lgan korxona negizida ilg‘or texnologiyalar bilan jihozlangan, mingdan ortiq ish o‘rniga ega «Katqal’a teks» korxonasi ishga tushirildi.
Loyiha qiymati 65 million dollar bo‘lgan korxona faoliyati ikki bosqichda tashkil etildi. 2017 yilda amalga oshirilgan dastlabki bosqichda Italiyaning «Lonati» kompaniyasida ishlab chiqarilgan 528 ta, joriy yilda yana 512 ta paypoq to‘qish dastgohi xarid qilindi. Ushbu dastgohlar Buyuk Britaniyaning «Maritex Industrial LLP» kompaniyasi tomonidan keltirib o‘rnatildi.
Bugungi kunda korxonada turli o‘lchamdagi ayollar, erkaklar va bolalar paypoqlari ishlab chiqarilmoqda. Yiliga 70 million juft, qiymati 30 million dollarlik paypoq tayyorlash quvvatiga ega qo‘shma korxonada ishlab chiqarish jarayoni to‘liq innovatsion texnologiyalar asosida boshqariladi.
O‘tgan yili korxonada 5,7 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, ichki bozorga yo‘naltirildi. Joriy yildan to‘la quvvat bilan ishlay boshlagan korxonada oktyabr oyi holatiga ko‘ra 12,5 million juft paypoq to‘qildi. 3,85 million dollarlik mahsulot AQSh, Rossiya, Moldova, Ukraina kabi qator mamlakatlarga eksport qilindi.
Prezidentimiz korxona qoshida tashkil etilgan logistika markazi, to‘quv, qadoqlash sexlari, laboratoriya faoliyati bilan tanishdi, ishchilarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan qiziqdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mazkur korxona texnologik imkoniyatlariga ko‘ra dunyoda sanoqli, Markaziy Osiyoda yagona fabrikadir. Korxonada ayni kunda paypoq, sochiq kabi to‘qimachilik mahsulotlarining yangi modellarini o‘zlashtirish va eksport hajmini oshirish bo‘yicha ish olib bormoqda.
Iqtisodiyotimizga qo‘rqmasdan investitsiya kiritish, ichki va tashqi bozorda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha yaratilgan sharoitlar tufayli bugun tadbirkordan qo‘rquv yo‘qoldi. Korxona quraman, ish o‘rni yarataman degan ishbilarmonlarga hech qanday to‘siq yo‘q, biznes uchun barcha kafolatlar yaratilgan. Bundan xorijiy hamkorlar ham xabardor bo‘lib, eksportga hissa qo‘shmoqda, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda Xorazm viloyatida to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish, «Dererlop Textile» MChJ tomonidan «Hazorasp» erkin iqtisodiy zonasi hududida yengil sanoat majmuasi tashkil etish, Shovot tumanida aralash va paxta ip-kalava ishlab chiqarish bo‘yicha yangi yigiruv fabrikasi qurish, Urganch shahrida «Textile finanse Horezm» MChJ tomonidan tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish, Toshkent viloyati Parkent tumanida Uztex Zarkent sanatoriysini barpo etish loyihalari haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari yengil sanoat tarmog‘ini jadal rivojlantirish, mahsulot eksportini kengaytirish, qo‘shimcha daromad manbalari va ish joyini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев посетил в Хорезме единственное в своем роде предприятие в Центральной Азии
Два года назад глава государства поручил группе компаний Uztex организовать в Шаватском районе высокотехнологичное предприятие и создать рабочие места для местного населения.
За минувший период на базе имевшихся здесь производственных мощностей введено в строй предприятие “Katqal’a teks”, оснащенное передовыми технологиями и способное обеспечить работой более тысячи человек.
Проект стоимостью 65 миллионов долларов реализован в два этапа. В 2017 году предприятие оснащено 528, а в текущем году - еще 512 носочными станками производства итальянской компании “Лонати”.
В настоящее время предприятие выпускает женские, мужские и детские носки различного размера. Совместное предприятие, способное производить в год 79 миллионов пар носков на сумму 30 миллионов долларов, полностью автоматизировано.
В прошлом году здесь изготовлено и поставлено на внутренний рынок продукции на 5,7 миллиарда сумов. В этом году предприятие вышло на полную мощность, в октябре изготовлено 12,5 миллиона пар носков, в США, Россию, Молдову, Украину и ряд других стран экспортирована продукция на 3,85 миллиона долларов.
Президент ознакомился с работой логистического центра при предприятии, его ткацкого и упаковочного цехов, лаборатории, поинтересовался условиями для работников, сообщает пресс-служба Президента.
По своим технологическим возможностям данное предприятие является единственным в своем роде в Центральной Азии. В настоящее время здесь работают над освоением производства новых видов текстильной продукции, увеличением объема экспорта.
“Благодаря созданным условиям для инвестиций в экономику, производства конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынках продукции сегодня предприниматели без опаски вкладывают свой капитал. Для тех, кто желает создать предприятие, рабочие места, нет никаких преград, имеются все гарантии для бизнеса. Это хорошо известно иностранным партнерами, и они вносят активный вклад в расширение нашего экспорта”, - сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию текстильной промышленности в Хорезмской области, организации комплекса легкой промышленности на территории свободной экономической зоны "Хазорасп" со стороны ООО “Dererlop Textile”, строительству новой прядильной фабрики по выпуску смешанной и хлопковой пряжи в Шаватском районе, запуску в городе Ургенче производства готовой трикотажной продукции со стороны ООО “Textile finanse Horezm”, возведению санатория "Uztex Заркент" в Паркентском районе Ташкентской области.
Глава государства дал указания по ускоренному развитию легкой промышленности, расширению экспорта продукции, созданию дополнительных источников дохода и увеличению рабочих мест.