Prezident qonunni imzoladi. Shaxsga doir ma’lumotlarni qonunga xilof ravishda yig‘ganlik uchun javobgarlik belgilandi
Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslariga hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi Qonun (O‘RQ–548, 08.07.2019-y.) Prezident tomonidan imzolandi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Kiritilgan qo‘shimchalarga muvofiq, shaxsga doir ma’lumotlarni qonunga xilof ravishda yig‘ish, tizimlashtirish, saqlash, o‘zgartirish, to‘ldirish, foydalanish, berish, tarqatish, uzatish, egasizlantirish va yo‘q qilish:
- fuqarolarga eng kam oylik ish haqining 3 baravaridan (608 ming 190 so‘mdan) 5 baravarigacha (1 mln 13 ming 650 so‘mgacha);
- mansabdor shaxslarga 5 baravaridan (1 mln 13 ming 650 so‘mdan) 10 baravarigacha (2 mln 27 ming 300 so‘mgacha) jarima solishga sabab bo‘ladi.
Mazkur huquqbuzarlik ma’muriy jazo qo‘llanilganidan so‘ng sodir etilsa, eng kam oylik ish haqining 50 baravarigacha (10 mln 136 ming 500 so‘mgacha) jarima yoki 3 yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish yoxud 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.
Mazkur javobgarlik choralari 2019- yil 1-oktyabrdan kuchga kiradi.
Qonun bilan Milliy gvardiya organlari ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘ruvchi hamda surishtiruv organlari qatoriga kiritildi.

Президент подписал новый Закон. Теперь за незаконный сбор персональных данных привлекут к ответственности
Президент подписал Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Согласно внесенным изменениям, незаконный сбор, систематизация, хранение, дополнение, использование, предоставление, распространение, передача, обезличивание и уничтожение персональных данных влечет наложение штрафа:
- на граждан – от трех (608 тысяч 190 сумов) до пяти (1 млн. 13 тысяч 650 сумов) минимальных размеров заработной платы;
- на должностных лиц – от пяти (1 млн. 13 тысяч 650 сумов) до десяти (2 млн. 27 тысяч 300 сумов) минимальных размеров заработной платы.
Совершение таких действий после применения административного взыскания наказывается штрафом до пятидесяти (10 млн. 136 тысяч 500 сумов) минимальных размеров заработной платы или лишением определенного права до трех лет либо исправительными работами до двух лет.
Данные меры ответственности вступают в силу с 1 октября 2019 года.
Законом органы Национальной гвардии отнесены к числу органов по рассмотрению и расследованию дел об административных правонарушениях.