Gulnora Karimovaning millionlari O‘zbekistonga qaytarilishi mumkin
O‘zbekiston Gulnora Karimovaga tegishli bo‘lgan 810 million AQSh dollariga ega bo‘lishi mumkin, deb yozmoqda «Podrobno.uz».
Shveysariya hukumati Gulnora Karimovaga tegishli deb taxmin qilinayotgan pullarni O‘zbekistonga qaytarmoqchi. Ma’lumot Toshkent va Bern o‘rtasida kechayotgan muzokaralarga aloqador shveysariyalik amaldorlardan biri tomonidan taqdim qilingan. Amaldor o‘z shaxsini oshkor qilishni istamasligini bildirgan.
«Muzokaralar yetarli darajada uzoq davom etdi. Ma’lumki, bu pullarga bir qancha da’vogarlar bor. Birinchi nomzod — O‘zbekiston hukumati, ikkinchisi — AQSh, uchinchisi — «Zeromax» kreditorlari. Karimova va uning sheriklari o‘zlarining moliyaviy firibgarliklarini Amerika dollarlarida amalga oshirgani va bunda Qo‘shma shtatlar bank tizimidan foydalanganini da’vo qilayotgan AQSh adliya vazirligi pullarning bir qismini qo‘lga kiritishi mumkin. «Zeromax» kreditorlari esa kompaniyaning asl egasi Karimova bo‘lganini tergovga hozircha isbotlay olgani yo‘q. Shuning uchun, «Zeromax»ning pullarga ega bo‘lish ehtimoli deyarli yo‘q», — deya amaldor vaziyatni izohlagan.
Amaldorning so‘zlariga qaraganda, hozirda Shveysariya hukumati muzlatilgan pullarning haqiqiy egasi O‘zbekiston, degan xulosaga kelgan.
Shveysariya prokuraturasining matbuot xizmati ish bo‘yicha tafsilotlarni oshkor qilishdan bosh tortdi. Matbuot xizmati buni jinoyat ishining hali o‘z yakuniga yetmagani bilan izohladi.
Eslatib o‘tamiz, Toshkentdagi Forumlar saroyi va «Bunyodkor» stadionini qurish uchun «Zeromax GmbH» kompaniyasi 20 dan ortiq Shveysariya kompaniyalari bilan shartnomalar tuzgan. 2010-yil 28-oktyabrda Zeromax o‘zini kasodga uchraganini ma’lum qilgan. Yevropalik kreditorlar esa Karimovaning muzlatilgan aktivlari hisobidan qarzlarning qaytarilishini so‘rab arz qilgan. Qarzning umumiy miqdori 5 milliard dollarni tashkil qilgan. Kreditorlar «Zeromax»ning haqiqiy egasi Gulnora Karimova ekanini aytgan. Kompaniyaning sobiq ijrochi direktori Mirodil Jalolov ayni paytda O‘zbekistondagi qamoqxonalardan birida jazo muddatini o‘tamoqda.
O‘zbekiston Bosh prokuraturasi bergan ma’lumotlarga qaraganda, 2015-yilning avgustida Toshkentdagi sud Karimovani soliqlarni to‘lashdan bosh tortish, o‘g‘irlik, pul undirish va ofshor kompaniyalarining hujjatlarini yo‘q qilishda aybdor deb topib, 5 yil muddatga uy qamog‘i jazosiga hukm qilgan. Keyinroq Gulnora Karimovaga nisbatan yana bitta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Швейцария согласилась вернуть Узбекистану миллионы Гульнары Каримовой
Вопрос о возвращении Ташкенту части 800 миллионов швейцарских франков (около $810 млн), принадлежащих старшей дочери первого президента Узбекистана Гульнаре Каримовой и замороженных в банках Швейцарии, практически решен в положительную сторону.
Об этом сообщает «Подробно.uz» со ссылкой на издание «EADaily», которому дал информацию на анонимных условиях швейцарский чиновник, имеющий отношение к переговорам между правительствами Ташкента и Берна.
«Переговоры длятся достаточно долго. Известно, что имеются несколько претендентов на эти деньги. Если первый претендент — это правительство Узбекистана, то второй — США, третий — это кредиторы Zeromax. Минюст США, утверждающий, что Каримова и ее пособники совершали финансовые махинации в американских долларах и пользуясь банковской системой США, может получить часть этих денег. Кредиторы Zeromax пока не смогли доказать следствию, что истинной владелицей этой компании являлась Каримова, поэтому у них практически нет шансов получить хоть какую-то часть этих денег», — говорит швейцарский чиновник.
Напомним, что более 20 европейских компаний, подписавшие контракты с зарегистрированной в Швейцарии компанией Zeromax GmbH в ходе процесса строительства таких крупных объектов в Ташкенте, как Дворец Форумов и стадион «Бунёдкор», заявили, что истинной владелицей Zeromax’а является Гульнара Каримова и подали иски о взыскании задолженности по кредитам с замороженных активов. Компания Zeromax GmbH, задолжавшая европейским компаниям в общей сложности $5 млрд, 28 октября 2010 года объявила себя банкротом. Бывший исполнительный директор компании Zeromax Миродил Джалолов в настоящее время отбывает наказание в узбекской тюрьме.
Теперь правительство Швейцарии удостоверилось в том, что истинным владельцем замороженных денег является Узбекистан и изменения в узбекском правительстве дают как законное, так и моральное право вернуть эти деньги Узбекистану, утверждает источник узбекской службы «Радио Свобода».
Пресс-служба швейцарской прокуратуры отказалась разглашать подробности данного дела, сославшись на то, что «расследование уголовного дела еще продолжается». В Федеральном департаменте иностранных дел Швейцарии также не стали комментировать, сославшись на то, что расследование не закончено.
Информацию о судьбе Гульнары Каримовой Генеральная прокуратура Узбекистана обнародовала 28 июля 2017 года на своем официальном сайте. По этим данным, в августе 2015 года суд в Ташкенте назначил Каримовой 5 лет ограничения свободы, признав ее виновной в уклонении от уплаты налогов, хищениях, вымогательстве и уничтожении документации офшорных компаний. Позже в Узбекистане против Гульнары Каримовой открыли новое уголовное дело. Ей были предъявлены обвинения по таким статьям, как мошенничество, сокрытие иностранной валюты, нарушение таможенного законодательства и легализация доходов, полученных преступным путем.