Sog‘liqni saqlash vazirligi rahbariyatida jiddiy o‘zgarishlar amalga oshirildi
O‘zbekiston prezidentining 3-iyuldagi qaroriga asosan Sog‘liqni saqlash vaziri rahbariyatida bir qator yangi tayinlovlar amalga oshirildi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Unga ko‘ra, Ulug‘bek Sobirov Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi. U 1974-yilda tug‘ilgan. 1997-yilda Toshkent davlat ikkinchi tibbiyot instituti (hozirgi Toshkent tibbiyot akademiyasi)ning davolash ishi mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan, tibbiyot fanlari doktori.
Tayinlovga qadar Dermatologiya va venerologiya ilmiy tekshirish institutida turli lavozimlarda ishlagan. 2013-yildan ayni paytga qadar Respublika ixtisoslashtirilgan dermatologiya va kosmetologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori lavozimida samarali faoliyat yuritib kelgan.
Shuningdek, Shohruh Shorahmetov ham vazir o‘rinbosari lavozimini egalladi.
Shu vaqtgacha ushbu lavozimda faoliyat ko‘rsatib kelgan Bahodir Nizomov boshqa ishga o‘tganligi munosabati bilan o‘z lavozimidan ozod etildi.
Sh.Shorahmetov 1977-yilda tug‘ilgan. 1998-yilda Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini, 1999-yilda esa Buyuk Britaniyaning Ekseter universitetini iqtisodchi, moliya va investitsiyalar mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan.
Hatto, soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Azizov Abdulla Abdisalomovich ham sog‘liqni saqlash tizimiga «safarbar qilindi».

Министру здравоохранения назначили четырех заместителей
Постановлением президента Узбекистана от 3 июля произошли ряд назначений в Министерстве здравоохранения.
Улугбек Сабиров назначен заместителем Министра здравоохранения. (1974 г. р., выпускник второго ТашМИ, лечебное дело, доктор медицинских наук). С 2013 года работал директором Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра дерматологии и венерологии. Ранее занимал разные должности в НИИ дерматологии и венерологии.
Шохрух Шорахметов также назначен заместителем министра. (1977 г. р., выпускник Ташкентского государственного экономического университета — 1998 и Университета Эксетер Великобритании — 1999, экономика, финансы и инвестиции). До этого назначения работал заместителем министра финансов. В этой должности он заменил Баходира Низамова, перешедшего на другую работу.