Soliq kodeksiga o‘zgartishlar kiritildi
Kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, vaqtinchalik soliq imtiyozlariga, Prezident yoki Hukumat qarorlarida yuridik shaxslarning mol-mulk solig‘i hamda yuridik shaxslarning yer solig‘idan to‘liq ozod qilish imtiyoziga ega soliq to‘lovchilar mazkur soliqlarni 1 foizi miqdorida to‘laydi (mazkur tartib 3 oydan so‘ng kuchga kiradi).
Foyda solig‘ini hisoblashda Bolalarni qo‘llab-quvvatlash jamoat fondiga xayriya qilingan mablag‘lar soliq bazasini aniqlashda chegirib tashlanadi.
Bolalikdan nogiron bo‘lganlar, shuningdek I va II guruh nogironlarining MHTEKMning 3 baravari (2 mln 466 ming so‘m) miqdoridagi mablag‘lari daromad solig‘iga tortilmaydi (ilgari MHTEKMning 1,41 baravari edi – 1 mln 159 ming so‘m).
Ushbu tartib 2022-yil 1-martdan yuzaga kelgan munosabatlarga nisbatan ham tatbiq etiladi.
Yangi barpo etilayotgan bog‘lar, tokzorlar va tutzorlar egallagan yerlar 5 yil muddatga yer solig‘idan ozod qilinadi. Ilgari 3 yil edi.
Ushbu tartib 2022-yil 1-yanvardan e’tiboran yuzaga kelgan munosabatlarga nisbatan ham tatbiq etiladi.

В Налоговый кодекс внесли изменения
Президент подписал Закон о внесении дополнений и изменений в Налоговый кодекс (ЗРУ № 767 от 05.05.2022 года). Об этом сообщается в Telegram-канале Минюста.
Согласно внесенным дополнениям, налогоплательщики, имеющие временные налоговые льготы, льготы по налогу на имущество юридических лиц в Постановлениях Президента или Правительства и полное освобождение от земельного налога юридических лиц, уплачивают данные налоги в размере 1 процента (настоящий порядок вступает в силу через 3 месяца).
При расчете налога на прибыль средства, пожертвованные в общественный Фонд поддержки детей, вычитаются при определении налоговой базы.
Средства инвалидов детства, а также инвалидов I и II групп не облагаются подоходным налогом до 3 размеров МРОТ.
Этот порядок также распространяется на отношения, возникшие с 1 марта 2022 года.
Земли, занятые вновь создаваемыми садами, виноградниками и тутовыми рощами, освобождаются от земельного налога сроком на 5 лет. Ранее этот срок составлял 3 года.