«Somon suvoq» bo‘layotgan muammolar
Muammo bormi, uning turli yechimlari ham bo‘ladi: oson yechim va qiyin yechim. Ko‘pincha biz yechimning osonini tanlab qo‘ya qolamiz.
Oxirgi o‘n besh-yigirma yilda odamlarda avtomashina keskin ko‘paydi. Eslayman, bolalik paytimizda katta bir mahallamizda sakkiz-o‘ntacha odamda mashina bo‘lardi. Hozir esa deyarli har bir xonadonda bittadan mashina bor. Ayrimlarida esa ikki-uchtadan. Xo‘sh, yo‘llar-chi? Yo‘llarimiz ko‘payayaptimi? Yo‘q! Kengaytirilayaptimi? Yo‘q!
To‘g‘ri, u yer-bu yerda ozroq yangi yo‘llar ham qurildi. Ammo ular yetarli emas. Ana shunday holatda yo‘llarimizda yo‘l-transport hodisasi ko‘paymoqdami, tirbandlik yuzaga kelmoqdami, demak, muammoni hal qilish kerak. Yo‘q, xomtama bo‘lmang. Yo‘llar kengaytirilmaydi. Shunchaki yo‘llarda harakatlanish tezligi cheklanadi, bo‘ldi. Muammo hal!
2017 yilda Toshkent viloyat IIB DYHXX boshqarmasi ana shunday yo‘l tutdi va Chinozdan Toshkent shahrigacha bo‘lgan 60 kilometrdan ortiqroq yo‘lda harakatlanish tezligini pasaytirib, YTHlarning oldini olmoqchi bo‘lishayapti. Agar ular shu ish bilan muammoning yechimini topdik deb o‘ylayotgan bo‘lsalar, adashishadi. Muammoning yechimi bitta. U ham bo‘lsa o‘sha hududdagi yo‘lni kengaytirish va yo‘laklar sonini ko‘paytirish. Ne ajabki, rahmatli Sharof Rashidov davrida qurilgan yo‘l bugungi kunda ham hech qanday o‘zgarishlarsiz xizmat qilmoqda.
Yoki esingizda bo‘lsa bundan ikki-uch yil oldin bizda benzinning narxi 2000 so‘m atrofida bo‘lib turganida viloyatlardagi AYoQShlarda umuman benzin yo‘q edi. Ammo ba’zi odamlar ko‘chada biroz qimmat narxda sotib o‘tirishar edi. Ana o‘shanda bu muammo yuzasidan kimlargadir yoki qayergadir shikoyat qilsangiz, o‘sha hududdagi AYoQShga benzin yetkazib berilardi deysizmi?! Tushingizni suvga aytibsiz. Muammoning osongina yechimi bor. O‘sha ko‘cha-ko‘yda benzin sotib o‘tirganlar quviladi yoki ularga benzin sottirilmaydi va siz endi o‘sha hududda umuman benzin topa olmaysiz. AYoQShlarga esa baribir benzin bormaydi. Qoyilmisiz?
Yana bir misol. Bir tuman markazida bozor atrofidagi ko‘chalar kecha-kunduz tiqilinch. Na o‘tib bo‘ladi, na qaytib. Bozorga keladigan, unda savdo qiladiganlar, kamiga kirakashlar ko‘chalarni egallab olgan, mashinalarini qo‘yishadi. O‘sha yo‘ldan o‘tib-qaytmoqchi bo‘lganlar esa yarim soat, bir soat tiqilinchda qolib ketib, oxiri hokimiyatga yoki DYHXX tuman bo‘limining boshlig‘iga shikoyat qilishadi. Ana shu shikoyatga muvofiq bir-ikki kun u yerga YPX xodimlari reyd o‘tkazish uchun kelishadi. Qo‘llariga kim tushsa hammasiga chora ko‘rishadi, jarima solishadi, ketishadi. Ertasi kundan boshlab esa ahvol yana o‘sha-o‘sha. Ammo hech kim «muammoning yechimi — bozor atrofida qanday qilib bo‘lsa ham avtoturargoh tashkil etish» demaydi. Avtoturargoh qurmaydi ham. To‘g‘ri-da, muammoning oson yechimi turganda boshlarini og‘ritib nima qiladilar?!
Esingizda bo‘lsa, yaqinda ommaviy axborot vositalarida «kelajakda Toshkent shahrida harakatlanish tezligi soatiga 50 km/soatgacha pasaytirilishi mumkin» degan xabarlar chiqdi. Ana, nihoyat yana bir muammoning yechimini topishdi. Yaponiyadagi, AQShdagi ko‘plab shaharlarni aytib o‘tirmay, 1990-yillarning boshigacha aholining turmush darajasi va ishlab chiqarish ko‘rsatkichlari bizdan past bo‘lgan, ammo korrupsiyaga qarshi qattiq kurashgan va ko‘plab innovatsion g‘oyalarni hayotga taqdim etgan Xitoyning ko‘plab shaharlarida avtomobillar uchun bir-birining ustidan tushgan qavat-qavat osma yo‘llar va ko‘priklar qurildi, qurilayapti. Biz esa hanuz poytaxt chorrahalarida oddiy ko‘prik qurayapmiz va ko‘chalarimizda ko‘payib ketgan avtomobillarning tezligini cheklash payida bo‘layapmiz.
Men yuqorida bir nechta misol keltirdim. Istasangiz yana davom ettirishim mumkin. Bizda shu. Ko‘p holatlarda muammoning tub ildizi qidirilmaydi-da, unga osongina yechim topa qolishadi.
Xuddi shularga o‘xshab istalgan muammoni ayting, bizda uning «original» yechimi bor. O‘zingiz duch kelgan istalgan muammo yuzasidan tegishli tashkilotga shikoyat qiling, muammoning tub ildizi bilan hech kimning ishi yo‘q. Hamma o‘sha muammoni o‘rab, chirmab, ustidan somon suvoq qilib qo‘yish bilan band.
P.S. To‘g‘ri, ba’zi muammolar tubdan hal qilinayotgan holatlar ham bor. Ammo, tan olaylik, aksariyat muammolarimiz «somon suvoq» bilan yopilmoqda. Biroz o‘tib yoqqan yomg‘ir esa o‘sha «somon suvoq»ni ko‘chirib yuborayapti va muammolar aslida hal bo‘lmagani bilinib qolayapti.

Прикрытые «саманной штукатуркой» проблемы
Если есть проблемы, то есть и их разные решения: легкие и сложные. Чаще всего мы выбираем легкий путь.
За последние 15-20 лет в стране резко возросла численность автовладельцев. Вспоминаю, что, когда я был маленький, в моей большой  махалле машины были у восьми-десяти человек. Сейчас практически в каждой семье есть в собственности автомобиль. В отдельных же домах их число достигает даже трех. А что с дорогами? Дорог становится больше? Нет! Расширяются они? Нет!
Верно, то там, то здесь идет строительство автомобильных дорог. Но этого недостаточно. Если в таких условиях увеличивается число автотранспортных происшествий, больше становится пробок, значит надо решать проблемы. Нет, не питайте иллюзий. Дороги не расширяются. На трассах пытаются ввести ограничения скорости. Вот и проблема решена.
На такой легкий путь в 2017 году встало управление ГСБДД Ташкентского областного УВД. На 60-ти километровом отрезке трассы от Чиназа до столицы страны стражи безопасности дорожного движения ввели ограничение скорости для автомобилистов. Таким образом они пытаются предотвратить аварии. Если вы думаете, что этим они решили проблему, то ошибаетесь. Выход из ситуации один. Нужно расширять дорогу и увеличивать полосы для движения многочисленного потока автомашин. Трасса ведь строилась во времена покойного Шарафа Рашидова и сегодня выглядит в первозданном виде. А ведь прошли десятилетия.
Или вот еще. Если помните, то, когда два-три года назад стоимость бензина была в районе 2000 сумов, в областных АЗС вообще не было этого вида горюче-смазочных материалов. Однако некоторые люди сидели на улицах и продавали бензин дороже, чем на заправках. И если кто-то обращался с жалобой куда-то, то что, думаете в АЗС поступал бензин?!  Рассказывайте свой сон воде. Есть легкий путь решения проблемы. Устраивали «обвалы» на уличных продавцов и препятствовали торговле. И теперь «горючее» для своего «железного» коня вы не можете нигде найти. В АЗС бензин все равно не поступает. Вы в восторге?
Еще один пример. Вокруг одного из районных базаров все время столпотворение. Невозможно ни проехать, ни пройти. Мало того, что люди приезжают сюда за покупками и стараются где-то припарковаться. Так еще и заняли самые «ходовые» места многочисленные «бомбилы». Уходит полчаса, а то и час на то, что выехать с покупками. Не выдержав, кто-то обращается с жалобой в хокимият или к начальнику районного отдела ГСБДД. После такого заявления к базару приезжают сотрудники службы безопасности дорожного движения и в течение одного-двух дней проводят рейды. Составляют протоколы и штрафуют всех подряд. На следующий день после окончания рейдов картина та же. И ведь никто не говорит, что «решение проблемы не в этих одноразовых рейдах, а в том, что надо построить большую автостоянку». Она и не возводится. Зачем забивать себе голову лишними хлопотами, когда есть легкий путь решения проблемы?
Если помните, недавно в средствах массовой информации появились сообщения, что «в будущем в Ташкенте возможно снижение скорости движения автомобилей до 50 км/часов». Вот и нашли, наконец, решение еще одной проблемы. Не буду говорить о многих городах Японии, США, но замечу, что в начале 90-годов прошлого столетия уровень жизни населения Китая и производственные показатели были ниже, чем у нас сейчас, но в этой стране устроили настоящую борьбу с коррупцией, стали претворять в жизнь инновационные идеи, строили и сейчас возводят многоэтажные дороги и мосты. Мы же ограничиваемся строительством простых мостов на крупных перекрестках и ограничением скорости движения увеличивающего с каждым днем потока автомашин.
Я привел выше несколько примеров. Если хотите, могу продолжить. У нас так. Во многих случаях ищут не корни проблемы, а находят легкие пути их решений.
На каждую проблему у нас есть свои «оригинальные» решения. Хотите убедиться? Обратитесь с жалобой в любую организацию, и вы увидите, что никто не станет утруждать себя поиском эффективных решений. Все заняты тем, то эту проблему тщательно закутывают, а сверху замазывают саманной штукатуркой.
P.S. Правильно, есть проблемы, которые решаются на корню. Но давайте честно признаемся, что большая их часть имеет снаружи «саманную штукатурку». Но первый же «дождь» смывает хрупкую оболочку и проблема возрождается и сразу становится видно, как она решалась.