Toshkent harbiy okrugi qo‘shinlari jangovar shaylik holatiga keltirildi
Bugun, 11-iyun kuni tongda O‘zbekiston Qurolli Kuchlari Bosh shtabi tomonidan okrug qo‘shinlari yuqori darajadagi jangovar shaylikka keltirildi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Mudofaa vazirligi qo‘shinlarining navbatdagi harbiy o‘quvlari harbiy okrug hududida bo‘lib o‘tadi. Taktik harakatlar Mudofaa vazirligi poligonlarida o‘tkazilib, u yerda Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari, Ichki ishlar va Favqulodda vaziyatlar vazirliklari hamda Milliy gvardiya Toshkent shahri, Sirdaryo va Toshkent viloyatlaridagihududiy boshqarma va bo‘linmalari bilan hamkorlikda jangovar vazifalar bajariladi.
O‘quv mashg‘ulotlari davomida qo‘shinlarni turli yo‘nalishlarga tashlash ko‘zda tutilgan. Maxsus bo‘linmalarning harbiy xizmatchilari Mudofaa vazirligi Harbiy havo kuchlariga qarashli vertolyot aviatsiyasi yordamida tashlanadi. Qolgan bo‘linmalar esa avtomobil va zirhli texnikalarda katta masofalarga marsh uyushtiradi.
O‘zbekiston Mudofaa vazirligi rahbariyati mamlakat fuqarolaridan kolonnalarning harakatiga xalaqit bermaslikni va yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qilishni so‘rab qoladi.

Войска Ташкентского военного округа приведены в высшую степень боевой готовности
Сегодня утром, 11 июня Генеральным штабом Вооруженных Сил Узбекистана войска округа были приведены в высшую степень боевой готовности. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны.
Очередные военные учения войск Министерства обороны проходят на территории военного округа. Розыгрыши тактических действий проводятся на полигонах Министерства обороны, где отрабатываются задачи по взаимодействию с Пограничными войсками СГБ, органами управления территориальных подразделений министерств внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии города Ташкента, Ташкентской и Сырдарьинской областей.
По замыслу ученийпроводятся переброски войск на различные направления. Переброска специальных подразделений осуществляется с помощью вертолетной авиации ВВС Минобороны. Другие подразделения совершают марши на автомобильной и бронетехникена большие расстояния.
Руководство Министерства обороны Узбекистана убедительно просит граждан страны не препятствовать движущимся колоннам и строго соблюдать правила дорожного движения.