Toshkentda olti davlat bosh shtab boshliqlari yig‘iladi
Ertaga, 21-fevral kuni poytaxtdagi «Hyatt Regency Tashkent» mehmonxonasida Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari Bosh shtab boshliqlarining navbatdagi anjumani bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Anjuman mintaqada xavfsizlikni ta’minlash, Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish, shuningdek, terrorizm, giyohvand moddalar savdosi hamda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish masalalariga bag‘ishlanadi.
Unda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Pokiston, Turkmaniston, Tojikiston va Afg‘oniston qurolli kuchlari bosh shtabi boshliqlari, Qirg‘iziston qurolli kuchlari Bosh shtabi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari, AQSh Qurolli Kuchlari Markaziy qo‘mondonligi qo‘mondoni ishtirok etadi.
Anjumanda O‘zbekiston mudofaa vaziri general-mayor Bahodir Qurbonov ham qatnashishi ko‘zda tutilgan.
Anjuman doirasida delegatsiya rahbarlari alohida ikki tomonlama uchrashuvlarni o‘tkazishi, shuningdek, delegatsiya a’zolarining O‘zbekiston Qurolli Kuchlari akademiyasidagi o‘quv jarayonini kuzatishlari, Hasti Imom majmuasi va Temuriylar tarixi davlat muzeyi bilan tanishishi ham rejalashtirilgan.

В Ташкенте соберутся главы генштабов шести стран
21 февраля текущего года в Ташкенте состоится очередная конференция начальников генеральных штабов стран Центральной и Южной Азии, сообщает пресс-служба Минобороны.
Конференция будет посвящена обсуждению вопросов региональной безопасности, стабилизации обстановки в Афганистане, борьбы с терроризмом, распространением наркотиков и киберпреступностью.
В мероприятии примут участие начальники генштабов вооруженных сил Узбекистана, Казахстана, Пакистана, Туркменистана, Таджикистана и Афганистана, первый заместитель начальника Генштаба военных сил Кыргызстана, а также командующий Центкома военных сил США.
В работе конференции также предусматривается выступление министра обороны Узбекистана генерал-майора Баходира Курбанова.
В рамках мероприятия запланировано проведение отдельных двусторонних встреч глав делегаций, а также ознакомление членами делегации с инфраструктурой и учебным процессом Академии Вооруженных Сил Узбекистана, посещение комплекса Хаст-Имам и Государственного музея истории Темуридов.