O‘zbekistonga birinchi samolyot 28 fevralda uchishi rejalashtirilgan. Ukrainadagi fuqarolarimizni qaytarish bo‘yicha so‘nggi ma’lumotlar
O‘zbekistonning Polshadagi elchixonasi tomonidan fuqarolarimizni Ukrainadan Polsha orqali vatanimizga qaytarish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili shunday axborot berdi:
«Polsha hududida tashkil etilgan to‘planish joyida asosiy qismi yosh bolasi bor ayollardan iborat O‘zbekiston fuqarolari uchun sharoitlar yaratildi. Xususan, ko‘rpa-to‘shak, tibbiy yordam, issiq ovqat berildi.
2022-il 27-fevral Toshkent vaqti bilan soat 16:00 ga qadar 110 ga yaqin O‘zbekiston fuqarosi «Karchova» nazorat-o‘tkazish punkti orqali Polsha hududiga kirdi. Yaqin vaqtda ichida boshqa fuqarolarimizning ham chegaradan o‘tishi kutilmoqda. Shundan so‘ng barcha vatandoshlarimiz markazlashgan holda avtobuslarda Katovitse shahridagi aeroportga yetkaziladi.
O‘zbekistonlik diplomatlar «Karchova» nazorat-o‘tkazish punkti va Katovitse shahri aeroportida muntazam faoliyat yuritmoqda va fuqarolarning masalalarini hal qilmoqda. Evakuatsiya qilinayotgan barcha yurtdoshlarimiz aeroportda barcha zarur mahsulotlar bilan ta’minlanadi.
Turli sabablarga ko‘ra yonida hujjatlari bo‘lmagan 30 nafar O‘zbekiston fuqarosiga qaytish guvohnomasi zudlik bilan rasmiylashtirib berildi.
O‘zbekiston fuqarolarini Polshadan Vatanimizga qaytarish maqsadida «Uzbekistan Airways» AJ samolyotlarining o‘tishi uchun havo yo‘lagi bilan ta’minlash masalasi hal qilindi. Hozircha birinchi samolyotning O‘zbekistonga parvoz qilishi joriy yilning 28-fevral kuniga rejalashtirilmoqda.
Avvalroq, Polsha Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekiston elchixonasining murojaatidan so‘ng nihoyatda muhim qarorni qabul qildi: Vatanimizga qaytayotgan O‘zbekiston fuqarolari tomonidan hech qanday PZR-sertifikatlarini taqdim etish va Polshaga kirish vizasini rasmiylashtirish talab qilinmaydi».

Вылет первого самолета с узбекистанцами, эвакуированными из Украины, запланирован на 28 февраля – МИД
Посольством Узбекистана в Польше ведется работа по эвакуации граждан нашей страны из Украины на Родину через Польшу.
По данным МИД Узбекистана, в накопительном пункте на территории Польши для граждан Узбекистана, среди которых большинство составляют женщины с детьми, созданы условия для ночлега. В частности, предоставлены теплые одеяла, медицинская помощь и горячее питание.
К 16:00 часов (по ташкентскому времени) 27 февраля через КПП «Карчова» на территорию Польши прошло около 110 граждан Узбекистана. В ближайшее время ожидается переход новых граждан, после чего все соотечественники будут организованно переправлены автобусами в аэропорт города Катовице.
На КПП «Карчова» и в аэропорту города Катовице постоянно находятся узбекские дипломаты, которые занимаются решением проблем прибывающих граждан. Эвакуируемые граждане будут обеспечены необходимыми средствами в аэропорту.
Оперативно выданы сертификаты на возвращение 30 гражданам Узбекистана, по тем или иным причинам не имеющим при себе документов.
Проработан вопрос предоставления воздушного коридора для пролета самолетов АО «Uzbekistan Airways» в целях доставки граждан из Польши в Узбекистан. Предварительно, вылет первого самолета в Узбекистан запланирован на 28 февраля 2022 года.
Ранее, в связи с обращением Посольства Узбекистана в МИД Польши, польские власти пошли на беспрецедентный шаг - для граждан Узбекистана, вылетающих на Родину, не требуются ПЦР-справки оформление въездных виз в Польшу.