«O‘zarxiv» agentligi YuNESKOning maxsus sertifikati bilan taqdirlandi
2018 yilning 22 mayida «Poytaxt» Biznes-markazida «O‘zarxiv» agentligi tomonidan tashkil etilgan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy davlat arxivida saqlanayotgan «Xiva xonligi devonxona hujjatlari» fondi YuNESKOning 2016-2017 yillardagi nominatsiyasi bo‘yicha «Jahon xotirasi» dasturining Xalqaro ro‘yxatiga kiritilganligi munosabati bilan maxsus sertifikat bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumki, YuNESKOning butun jahon hujjatli merosini muhofaza qilish «Jahon xotirasi» (Memory of the World) Dasturi 1992 yilda ta’sis etilgan bo‘lib, 1997 yildan hujjatli merosni xalqaro, mintaqaviy va hududiy reyestrlari yuritiladi. 2016-2017 yilda «Jahon xotirasi» dasturiga kiritish maqsadida turli mamlakatlardan 130 ta arizalar kelib tushgan bo‘lib, ulardan 78 ta nomzodnomalar tanlab olingan. Ular orasida O‘zbekistonda saqlanayotgan Xiva xonligi arxiv hujjatlari Xalqaro ro‘yxatda 3 o‘rinda e’tirof etilib dunyo ahamiyatiga molik bo‘lgan bebaho hujjatli meros sifatida qayd etildi.
Shuningdek, tadbirda Xiva xonligi devonxonasi asl arxiv hujjatlaridan tarixiy-hujjatli ko‘rgazma ham tashkil etildi. Unda Xiva xonligi tarixiga doir Xiva xonining Angliya konsuli bilan diplomatik yozishmalari (1263 hijriy - 1846 milodiy yil), Afg‘oniston amiri Abduraxmonxonning Xiva xoni Muhammad Raximxonga yozgan do‘stlik maktubi, oddiy fuqarolarning Xiva xoniga yuborgan murojaatlari, Xiva xonligi fuqarolarining xorijga chiqish uchun olingan pasporti kabi hujjatlar namoyish etildi.

В Ташкенте состоялась церемония вручения сертификата ЮНЕСКО архивному фонду
22 мая 2018 года в Бизнес-центре «Пойтахт» состоялась организованная Агентством «Узархив», церемония вручения сертификата ЮНЕСКО архивному фонду «Архив Канцелярии Хивинских ханов», хранящегося в Центральном государственном архиве Республики Узбекистан, включенного в Международный реестр Программы «Память мира» за 2016-2017 гг.
На церемонии вручения участвовали руководство Агентства «Узархив», представители по делам ЮНЕСКО в Республике Узбекистан, Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, Международного благотворительного фонда «Золотое наследие», Министерство культуры Республики Узбекистан, ведущие научные сотрудники Института востоковедения и Института истории Академии Наук Республики Узбекистан, профессорско-преподавательский состав, молодые исследователи Ташкентского государственного института востоковедения, Национального университета Узбекистана им. Мирзо Улугбека и других высших учебных заведений, а также специалисты отрасли.
Также в ходе мероприятия Центральным государственным архивом была организована выставка архивных документов. Были продемонстрированы оригиналы дипломатической переписки Хивинского хана с консулом Англии, (1263г. хиджра–1846г.), дружественное письмо Эмира Афганистана Абдурахманхана Хивинскому хану Мухаммад Рахимхану, загранпаспорт хивинцев и т.д.