Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlangan sport tadbirlari o‘tkazildi (foto)
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan 1 iyun – Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni munosabati bilan «Sog‘lom bola – yurt kelajagi» shiori ostida navbatdagi ommaviy salomatlik tadbirlari tashkil etildi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Bolalar salomatligiga bag‘ishlangan ushbu tadbirlarda maktabgacha va maktab yoshidagi o‘quvchilari o‘rtasida salomatlik startlari o‘tkazildi. Shuningdek, tibbiyot xodimlari va aholi ishtirokida qator tibbiyot muassasalarida 5 kilometrga faol yurish va gimnastika mashg‘ulotlari ham tashkil etildi.
«Ma’lumki, kompyuter texnologiyalari asrida, afsuski, bolalar o‘rtasida ochiq maydonlarda jismoniy harakat talab etadigan o‘yinlarning ahamiyati pasayib ketdi. Natijada, bu ularning jismoniy va psixologik holatiga ma’lum ma’noda salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Shuning uchun ham bolalarni gimnastika va sport o‘yinlariga ko‘proq vaqt sarflashga undash lozim. Yengil mashqlar hatto chaqaloqlar uchun ham foydali hisoblanadi. Ular bolaning tanasini chiniqtiradi, immunitetini kuchaytirib, chidamliligini oshiradi. Bolalikdan boshlangan jismoniy tarbiya uning jismoniy mashqlarga mehrini uyg‘otadi. Bu esa kelajakda uning sog‘lig‘iga tizimli ijobiy ta’sir ko‘rsatishi turgan gap.
Bolalarga yengil gimnastika mashqlarini ertalab qilish tavsiya etiladi. Oilada bunday mashg‘ulotlar odatiy bo‘lsa, bolalar jon deb shug‘ullanishadi. Ammo ular taqlid qilishni yaxshi ko‘rganliklari bois kattalarga ergashib, tanasini zo‘riqtirib qo‘yishlari mumkin. Bolalar uchun jismoniy tarbiya mashqlari o‘yin shaklida bo‘lishi maqsadga muvofiq. Badiiy gimnastika bolalar uchun juda foydali hisoblanadi, jumladan, egiluvchanlik va muvozanatni, harakat a’zolarini rivojlanadi.
Bolalar uchun eng yaxshi jismoniy tarbiya – bu muntazam yurishdir. Bolalar ko‘chaga chiqqanda faqatgina qumda o‘ynab yoki arg‘amchida uchib o‘tirmasdan faol yurishga ham o‘rganishi kerak. To‘rt yoshli bolalar uchun yurish taxminan 15-20 daqiqadan oshmasligi kerak. 5 yoshga to‘lganda esa yurish 30-40 daqiqa davom etsa maqsadga muvofiq.
Toza havoda muntazam yurish nafaqat salomatlikni yaxshilaydi, balki nafas olish, mushak, yurak-qon tomir tizimini mustahkamlaydi. Yurganingizda mushaklarning faol harakati tufayli tomirlarda qon aylanishi yaxshilanadi. Natijada varikozning oldi olinadi, organizmdan toksinlar chiqib ketadi. Umuman olganda, yurish vujudga ijobiy ta’sir ko‘rsatib, immunitet va chidamlilikni oshiradi, aqliy salomatlikni mustahkamlab, uyquni yaxshilaydi»,-deyiladi vazirlik xabarida.
Mutaxassislarning fikricha, yurish yugurish va boshqa jismoniy mashqlardan ko‘ra anchayin foydaliroqdir. Salomatlik maqsadida yurish uchta tamoyilga asoslangan. Birinchisi, «Zarar qilmang», ya’ni intensivlik va davomiylik tananing holatiga mos kelishi kerak. Ikkinchisi, bosqichma-bosqich, ya’ni sur’at, vaqt va muddat tana uchun ortiqcha bosimlarsiz o‘sib borishi lozim. Uchinchi tamoyil esa muntazamlik, ya’ni yurishning kunlik miqdoriga amal qilish. Tavsiyaga ko‘ra, yurish haftasiga 3-4 marta, kamida 30 daqiqa davom etishi talab etiladi.
Eslatib o‘tamiz, Sog‘liqni saqlash vazirligi ushbu yo‘nalishdagi sa’y-harakatlarni tizimli ravishda davom ettiradi. Xususan, iyun oyining har shanba kuni «Tanlov sizdan: tamaki yoki sog‘lom o‘pkalar», «Sog‘lom ovqatlanish – sog‘lom hayot demakdir», «Zararli odatlar – umr kushandasi», «Jismoniy faollik – uzoq umr ko‘rish garovi» shiorlari ostida ommaviy salomatlik tadbirlari o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.

Минздрав организовал день спорта для детей (фото)
Министерство здравоохранения организовало очередное массовое оздоровительное мероприятие под девизом «Здоровый ребенок — будущее страны», посвященное 1 июня — Международному дню защиты детей. Об этом сообщает Отдел по связям с общественностью Министерства здравоохранения.
На местах среди дошколят и школьников организовались различные соревнования «Оздоровительные старты». Также в рамках оздоровительных мероприятий в ряде медицинских учреждениях с участием медицинских работников и населения проводились занятия активной ходьбой на 5 километров и гимнастикой.
«В век компьютерных технологий, к сожалению, подвижные игры для детей отходят на второй план, и это отрицательно сказывается на их физическом и психологическом состоянии. Именно поэтому необходимо больше времени уделять гимнастике и спортивным играм. Малышам уже с рождения полезны физические упражнения. Они укрепляют организм ребенка, повышают иммунитет, выносливость. Занятия физкультурой с детства воспитывают у ребенка любовь к физическим нагрузкам, что не может не влиять благотворно на его здоровье в будущем.
В идеале желательно по утрам делать небольшую гимнастику. Если в семье это принято, то дети с удовольствием последуют примеру взрослых, ведь они так любят подражать. Упражнения физкультуры для детей должны быть неутомительными и в форме игры. Польза гимнастики для детей неоспорима по ряду причин: развивается пластичность и координация, двигательный аппарат. Физически активные малыши приобретают правильную осанку и развитые мышцы, а систематические занятия положительно сказываются на общем здоровье.
Для детей лучшая физкультура — это регулярные пешие прогулки. Причем на улице малыш должен не просто сидеть в песочнице или кататься на качелях — в этом возрасте их нужно учить активно ходить. Примерно, для четырехлетних детей пешие прогулки не должны превышать 15-20 минут. В 5 лет прогулки могут быть более длительными и достигать 30 — 40 минут.
Регулярные пешие прогулки на свежем воздухе не только улучшают самочувствие, но и укрепляют дыхательную, мышечную, сердечно-сосудистую систему. При ходьбе активность мышц улучшает ток крови по венам, в результате, происходит профилактика варикозного расширения вен, вывод шлаков из организма. Также польза пеших прогулок — в профилактике соматических заболеваний, гиподинамии, заболеваний опорно-двигательного аппарата. Ходьба оказывает закаливающий эффект на организм, повышает иммунитет, выносливость, позитивно влияет психическое здоровье, улучшает сон»,-говорится в сообщении.
Специалисты утверждают, что ходить пешком намного полезнее, чем бегать или выполнять другие физические упражнения. При этом ходьба для здоровья основана на трех принципах: первый — «Не навреди», то есть интенсивность и длительность должны соответствовать состоянию организма. Второй — постепенность, то есть темп, время и длительность увеличиваются без резких нагрузок для организма. И третий принцип — регулярность, при этом идеальная частота прогулок — ежедневно. Допустимый вариант — 3-4 раза в неделю не менее 30 минут.
Напоминаем, что Министерство здравоохранения осуществляемые работы в данном направлении будет системно продолжать. В частности, каждую субботу июня будут проводиться оздоровительные мероприятия под девизами «Выбор за вами: табак или здоровые легкие», «Здоровое питание — здоровая жизнь», «Вредные привычки — губители жизни», «Физическая активность — гарантия долгой жизни».