Xorijda ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni qaytarish tartibi belgilandi
«Xorijda ota-onasi qaramog‘idan mahrum bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolarining bolalarini O‘zbekistonga qaytarish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida» Hukumat qarori (6-son, 07.01.2020-y.) qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
- xorijda ota-onasi qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar O‘zbekistonga Ichki ishlar vazirligi tomonidan qaytariladi;
- 3 yoshgacha bo‘lgan bolalarni O‘zbekistonga qaytarish Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda tashkil etiladi;
- ushbu bolalarning shaxsini tasdiqlovchi hujjati bo‘lmaganda, ularning O‘zbekiston fuqaroligiga mansubligi O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari tomonidan tasdiqlanadi.
Qaror bilan tasdiqlangan nizomda xorijda ota-onasi qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni qaytarish tartibi belgilandi.
Nizomga ko‘ra, Ichki ishlar vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi xorijda ota-onasi qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni qaytarish bo‘yicha vakolatli organlar hisoblanadi.
Bu boradagi faoliyat Ichki ishlar vazirligining Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi tomonidan muvofiqlashtirib boriladi.

В Узбекистане определили порядок возвращения детей, лишившихся опеки родителей за рубежом
Принято постановление Правительства «О совершенствовании порядка возвращения в Узбекистан детей граждан Республики Узбекистан, оставшихся без попечения родителей за рубежом», сообщает Министерство юстиции.
В соответствии с постановлением:
- дети, оставшихся без попечения родителей за рубежом, возвращаются в Узбекистан Министерством внутренних дел;
- возвращение в Узбекистан детей в возрасте до 3 лет организуется совместно с Министерством здравоохранения;
- при отсутствии документа, подтверждающего личность этих детей, их принадлежность к гражданству Узбекистана подтверждается дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Узбекистана за рубежом.
В положении, утвержденному постановлением, определен порядок возвращения детей, лишившихся опеки родителей за рубежом.
Согласно положению, Министерство внутренних дел Министерство иностранных дел, Министерство здравоохранения определены уполномоченными органами по возвращению детей лишившихся опеки родителей за рубежом.
Данная деятельность будет координироваться Главным управлением по профилактики правонарушений Министерства внутренних дел.