Xotin-qizlar va erkaklarga teng imkoniyatlarni kafolatlovchi qonun qabul qilindi
Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risidagi Qonun (O‘RQ–562-son, 02.09.2019-y.) Prezident tomonidan imzolandi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Qonunga ko‘ra, xotin-qizlar va erkaklarga davlat tomonidan teng huquq va imkoniyatlar kafolatlanadi, ularni jinsi bo‘yicha kamsitishga yo‘l qo‘yilmaydi.
- bola tug‘ish va ko‘krak suti bilan oziqlantirish;
- muddatli harbiy xizmatga faqat erkaklarni chaqirish;
- ushbu Qonun asosida gender siyosati amalga oshirilishida vaqtinchalik maxsus choralar ko‘rish;
- qamoqda saqlash, jazoni ijro etish joylarida saqlash tartibida farqlarni belgilash kabilar jinsi bo‘yicha kamsitish hisoblanmaydi.
Endilikda qonun hujjatlaridagi jins bo‘yicha kamsitilishiga yo‘l qo‘yadigan normalarni aniqlash va bartaraf etish maqsadida ushbu hujjatlar va ular loyihalarining gender-huquqiy ekspertizasi o‘tkaziladi.
Davlat xizmatida gender tenglikni ta’minlash uchun bir jinsdagi xodimlar uchun lavozimlar vaqtinchalik kvotalanishi mumkin. Bunda kvotalash xotin-qizlar va erkaklar vakilligining mutanosibligiga erishilganda bekor qilinishi mumkin.
Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash sohasidagi yagona davlat siyosati Gender tengligini ta’minlash bo‘yicha komissiya tomonidan amalga oshiriladi.
Qonunga ko‘ra agar shaxs o‘zini jinsi bo‘yicha kamsitishga duchor etilgan deb hisoblasa sudga murojaat qilish huquqiga ega. Bunda jinsi bo‘yicha kamsitishga duchor etilgan shaxsdan davlat boji undirilmaydi.

Президент подписал Закон, гарантирующий равные права и возможности для женщин и мужчин
Президент подписал Закон «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» (№ ЗРУ–562, 02.09.2019 г.). Об этом в своем телеграм-канале сообщает Министерство юстиции.
В соответствии с Законом, женщины и мужчины имеют гарантированные государством равные права и возможности, не допускается их дискриминация по признаку пола.
При этом, не является дискриминацией по признаку пола установление различий в регулировании отношений, связанных с функциями:
- рождения детей и грудного вскармливания;
- призыва на срочную военную службу только мужчин;
- принятия на основе настоящего Закона временных специальных мер по обеспечению реализации гендерной политики;
- содержания в местах содержания под стражей, исполнения наказания.
Теперь, в целях выявления и устранения норм в законодательстве, допускающих гендерную дискриминацию, будет проводиться гендерно-правовая экспертиза этих актов и их проектов.
Для обеспечения гендерного равенства в государственной службе должности для сотрудников одного пола могут быть временно квотированы. При этом квотирование может быть отменено при достижении пропорциональности представительства женщин и мужчин.
Единая государственная политика в сфере обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин осуществляется Комиссией по обеспечению гендерного равенства.
В соответствии с Законом, лицо, если считает, что оно подверглось дискриминации по признаку пола, имеет право обратиться в суд. При этом с лица, подвергшегося дискриминации по признаку пола, не взимается государственная пошлина.