Hukumat qarori (515-son, 20.09.2022-y.) bilan Davlat ijtimoiy sug‘urtasi bo‘yicha homiladorlik va tug‘ish nafaqasini tayinlash hamda to‘lash tartibi to‘g‘risida nizom tasdiqlandi.
Nizom bilan budjet tashkilotlaridan boshqa barcha yuridik shaxslarda 6 oy uzluksiz ishlayotgan ayollarga homiladorlik va tug‘ish nafaqasini to‘lash tartibi belgilandi.
Nafaqa Ijtimoiy sug‘urta jamg‘armasi hisobidan farzand tug‘ilgunigacha minimal iste’mol xarajatlarining 4 baravari (1 mln 992 ming so‘m) miqdorda beriladi.
Shunga ko‘ra, yuridik shaxslarning nafaqa to‘lash majburiyati Jamg‘arma hisobidan to‘langan nafaqa miqdoriga kamaytiriladi.
Mehnatga layoqatsizlik varaqasi nafaqani tayinlash va to‘lash uchun asos bo‘ladi. Mehnatga layoqatsizlik varaqasi rasmiylashtirilgandan 5 ish kunida ma’lumotlar mas’ul tibbiyot xodimi tomonidan «Tibbiyot» axborot tizimiga kiritiladi va ma’lumotlar «Yagona reyestr» tizimiga yuboriladi.
«Yagona reyestr» tizimi tomonidan nafaqa tayinlash yoki rad etish haqida qaror qabul qilinib asoslantirilgan holda nafaqa oluvchining telefoniga SMS-xabar yuboriladi. Nafaqa oyning 10-sanasigacha nafaqa oluvchining plastik kartasiga o‘tkazib beriladi. Plastik karta bo‘lmaganida esa oyning 27-sanasigacha naqd ko‘rinishda beriladi.

Установлен порядок выплаты пособия беременным женщинам, работающим в частном секторе
Постановлением Правительства (№515 от 20.09.2022 года) утверждено Положение о порядке назначения и выплаты пособия по беременности и родам по государственному социальному страхованию, сообщает Минюст.
Положением установлен порядок выплаты пособия по беременности и родам женщинам, непрерывно проработавшим 6 месяцев во всех внебюджетных юридических организациях.
Пособие предоставляется за счет средств Фонда социального страхования в размере 4-кратного размера минимальных потребительских расходов до рождения ребенка (1 млн 992 тысяч сумов).
Соответственно, обязанность юридических лиц по выплате пособия уменьшается на сумму пособия, выплаченного за счет Фонда.
Листок нетрудоспособности является основанием для назначения и выплаты пособия. В течение 5 рабочих дней после оформления листка нетрудоспособности данные вносятся ответственным медицинским работником в информационную систему «Медицина», затем данные направляются в систему «Единый реестр».
В связи с принятием решения о назначении или отказе в выплате пособия системой «Единый реестр» на телефон получателя отправляется SMS-сообщение. Пособие перечисляется на пластиковую карту получателя до 10 числа месяца. При отсутствии пластиковой карты она выдается в наличном виде до 27 числа месяца.