Yakshanbadan O‘zbekiston hududida havo soviy boshlashi kutilmoqda
Bugun va ertaga O‘zbekiston hududi issiq janubi-g‘arbiy havo oqimlari ta’sirida bo‘ladi. Respublika hududining katta qismida ob-havo kam bulutli bo‘ladi, harorat iqlimiy me’yordan 4-6 darajaga yuqori bo‘ladi. Kunduzi harorat 22-27 daraja, kechasi 4-9 daraja atrofida bo‘ladi.
8-noyabrda respublika hududiga Kavkaz tomondan sovuq va nam havo oqimi kira boshlaydi. Kun davomida ushbu oqim respublikaning shimoli-g‘arbiy tumanlariga tarqaladi. Kechga borib u O‘zbekistonning markaziy tumanlariga o‘tadi. Ushbu jarayonda respublika bo‘yicha bulutlilik ortadi, Qoraqalpog‘istonda, Xorazm, Buxoro, Navoiy viloyatlarida ayrim joylarga yomg‘ir yog‘adi. 8-noyabrda kechqurun, kechasi va 9-noyabr ertalab mamlakatning markaziy va janubi-sharqiy tumanlarida yomg‘ir yog‘adi. Tog‘li hududlarda yomg‘irning qorga aylanish ehtimoli bor, ayrim joylarda yog‘ingarchilik kuchli bo‘lishi mumkin.
Yakshanba kuni kunduzi harorat biroz pasayadi. Respublika hududining katta qismda harorat 15-20 daraja, shimolda 8-13 daraja bo‘ladi. Keyingi haftaning boshida esa sovuq tushadi, tungi harorat 0-5 daraja iliq, kunduzi 10-15 daraja bo‘ladi.

В Узбекистане похолодает с воскресенья
7 ноября территория Узбекистана будет находиться под влиянием теплых юго-западных воздушных потоков. По большей части территории республики сохранится малооблачная погода c температурой на 4-6 градусов выше климатической нормы. В дневные часы воздух будет до 22-27 градусов, ночная будет в пределах 4-9 градусов тепла, сообщили в Узгидромете.
8 ноября на территорию республики начнется вторжение холодной и влажной воздушной массы с районов Кавказа. В течение дня эта воздушная масса будет распространяться на северо-западные районы республики. К вечеру она сместится на центральные районы Узбекистана. С этим процессом по всей республике ожидается увеличение облачности, по Каракалпакстану, Хорезмской, Бухарской, Навоийской областям местами пройдет дождь. Вечером 8 ноября, ночью и утром 9 ноября дожди пройдут по центральным и юго-восточным районам республики. По горным районам возможен переход дождя в снег, местами осадки будут интенсивными.
В воскресенье днем начнется небольшое понижение температуры воздуха. По большей части территории температура будет в пределах 15-20 градусов, по северу 8-13 градусов. А основной холод ожидается в начале следующей недели, в ночные часы температура понизится до 0-5 градусов тепла, днем до 10-15 градусов.