Yaqin Sharqdagi qurolli mojarolar hududidan yuzlab o‘zbekistonlik ayollar va bolalar yurtimizga qaytarildi (foto)
Davlatimiz tomonidan muborak Ramazon oyida yana bir xayrli, ulkan ahamiyatga ega «Mehr» insonparvarlik operatsiyasi amalga oshirildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga binoan, 156 nafar vatandoshimiz, asosan ayollar va bolalar Yaqin Sharqdagi qurolli mojarolar hududidan yurtimizga qaytarildi. Ular 30 may kuni maxsus aviareysda Toshkent shahriga olib kelindi.
Aldov oqibatida o‘zga yurtga borib qolib, og‘ir hayotiy davrni boshidan o‘tkazgan bu insonlarga hukumatimiz tomonidan tibbiy, psixologik, moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatiladi. Ularning tinch hayotga qaytib, jamiyatga moslashishlari, ta’lim va ijtimoiy dasturlarda ishtirok etishlari uchun zarur sharoit yaratiladi, boshpana va ish bilan ta’minlash choralari ko‘riladi.

В Узбекистан возвращены женщины и дети из зоны вооруженных конфликтов на Ближнем Востоке (фото)
![В Узбекистан возвращены женщины и дети из зоны вооруженных конфликтов на Ближнем Востоке (фото)](http://static.xabar.uz/crop/2/4/720_460_95_2487144688.jpg)
В священный месяц Рамадан нашим государством успешно проведена гуманитарная операция «Добро». Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
По поручению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 156 граждан Узбекистана, в основном женщин и детей, возвращены на родину из зоны вооруженных конфликтов на Ближнем Востоке. 30 мая они специальным авиарейсом доставлены в Ташкент.
Этим людям, по заблуждению покинувшим нашу страну, пережившим тяжелый жизненный период, правительством будет оказана медицинская, психологическая, материальная и моральная помощь.
Будут созданы необходимые условия для возвращения их к нормальной мирной жизни и интеграции в общество, доступа к образовательным и другим социальным программам, в том числе путем обеспечения надлежащим жильем и трудоустройства.