UNICEF O‘zbekistonda yetarlicha va to‘g‘ri ovqatlanish bo‘yicha so‘rov o‘tkazdi
Avval xabar berganimizdek, 3 iyun kuni Xalqaro press-klubning maktabgacha ta’lim vazirligi va UNICEF tashkiloti bilan hamkorlikda Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlangan sayyor sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Sessiyada ishtirok etgan BMT bolalar jamg‘armasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sasha Graumenning ma’lum qilishicha, 2017 yilda UNICEF sog‘liqni saqlash vazirligiga ovqatlanish bo‘yicha milliy so‘rov o‘tkazishga yordam berdi. Ayollar va bolalarga aynan qanday ovqatlar berilishini aniqlash uchun qishloq va shahar hududlarida 4200 oila vakillari o‘rtasida so‘rovnoma o‘tkazildi. Shuningdek, mazkur tadqiqot BMTning aholishunoslik fondi va O‘zbekistonda kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi tomonidan ham qo‘llab quvvatlandi.
Tadqiqot natijalari tez orada keng jamoatchilikka e’lon qilinadi va O‘zbekiston Prezidentining 2016-2020 yillarda ona va bola salomatligini yanada yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi farmoniga muvofiq, yetarlicha ovqatlanmaslikka qarshi kurashish dasturini ishlab chiqish hamda muvozanatlashgan va sog‘lom ovqatlanishga ko‘maklashishda katta ahamiyatga ega bo‘ladi.

ЮНИСЕФ провел опрос по правильному и полноценному питанию в Узбекистане
Как мы сообщали ранее, 3 июня состоялась очередная сессия Международного пресс-клуба совместно с Министерством дошкольного образования и Представительством ЮНИСЕФ в Узбекистане, посвященная международному дню защиты детей.
Глава представительства  ЮНИСЕФ в Узбекистане Саша Грауман, принявший участие на сессии заявил, что в 2017 году ЮНИСЕФ оказал поддержку Министерству здравоохранения в проведении национального опроса по вопросам питания. Было опрошено 4 200 домашних хозяйств в сельских и городских районах, чтобы выяснить, какое именно питание получают женщины и дети. Обследование было поддержано также Фондом Организации Объединенных Наций в области народонаселения и Центром по контролю и профилактике заболеваний в Узбекистане. Результаты будут объявлены в ближайшее время. Выводы помогут разработать программы по борьбе с недоеданием и содействовать сбалансированному и здоровому питанию в соответствии с Указом Президента «О мерах по дальнейшему улучшению здоровья матери и ребенка в 2016–2020 годах».