AQShda koronavirusga qarshi vaksinatsiya boshlanadi
AQShda Pfizer va BioNTech kompaniyalari preparatlarining birinchi partiyalari bilan koronavirusga qarshi vaksinatsiya boshlandi, deya xabar berdi «RIA Novosti».
Preparatning dastlabki partiyalari dam olish kunlari turli shtatlarga yetkazib berildi. Ba’zi shtatlarda kampaniya 15-dekabr kuni boshlanadi.
Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazlari vaksinatsiyani sog‘liqni saqlash xodimlari, shuningdek, qariyalar uylari va shunga o‘xshash ijtimoiy muassasalardagi odamlardan boshlashni tavsiya etgan.
11-dekabr kuni Oziq-ovqat va dori-darmonni nazorat qilish idorasi (FDA) Amerikaning Pfizer va Germaniyaning BioNTech kompaniyalari tomonidan yaratilgan vaksinani ma’qulladi. Moderna kompaniyasi ham favqulodda foydalanishni litsenziyalash uchun FDAga ariza topshirgan.

В США началась вакцинация от коронавируса
Вакцинация от коронавируса начнется в понедельник в США, однако в некоторых штатах она может стартовать только во вторник, первые партии препарата компаний Pfizer и BioNTech на выходных уже были развезены по стране.
Как заявил ранее представитель так называемой операции «Сверхскорость» - частно-государственной программы по разработке, производству и распространению вакцины – Густаве Перна, в понедельник препарат будет доставлен в 145 мест по всем 50 штатам, во вторник – еще в 425, и в среду – еще в 66.
Формально власти каждого штата сами вправе решать, как им расставить приоритеты в прививании населения, однако ранее Центры по контролю и профилактике заболеваний выпустили рекомендации начать в первую очередь с сотрудников медучреждений, а также людей в домах престарелых и подобных социальных учреждениях.