Bugun, 26-mart kuni G20 sammiti videokonferensiya ko‘rinishida o‘tkazildi. Unda qatnashgan BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish insoniyat koronavirusga qarshi urushda g‘alaba qozonishi uchun «Katta yigirmalik» davlatlari yetakchilari «urush davri» qo‘shma rejasini ishlab chiqarishlari shart, dedi.
«Biz virus bilan urush holatidamiz, biroq yengilyapmiz», — dedi Guterrish.
BMT rahbari COVID-19 qanchalik keng tez tarqalayotgani haqidagi statistikaga to‘xtaldi.
«Kasallikka chalinganlar soni dastlabki uch oy davomida 100 ming nafarga yetgandi. Keyingi 100 minglik ko‘rsatkich 12 kundan keyin qayd etildi. Uchinchi 100 minglik dovon zabt etilishiga to‘rt kun ketdi. To‘rtinchisiga esa bir yarim kun yetarli bo‘ldi», — ta’kidladi BMT Bosh kotibi.
Bu urushda kurashish uchun, uning ta’kidlashicha, urush davri rejasi kerak.
«Birdamlik juda muhim. Ayniqsa, «Katta yigirmalik» davlatlarining nizolar davom etayotgan rivojlanayotgan mamlakatlar bilan hamkorligi», — dedi Guterrish.
«Yigirmalik» davlatlari qilishi shart bo‘lgan aniq vazifalar sifatida Bosh kotib virus tarqalishining oldini olish, iqtisodiy yo‘qotishlarni minimallashtirish, kelajakda yanada mustahkam global iqtisodiy tizim qurish kabilarni sanab o‘tdi. U barcha mamlakatlarni ayni paytda davom etayotgan jangovar harakatlarni to‘xtatishga chaqirdi.

Мы не побеждаем в войне с коронавирусом - генсек ООН
Антониу Гутерриш заявил, что человечество пока проигрывает в войне с коронавирусом и призвал G20 разработать план «военного времени».
Генсек ООН Антониу Гутерриш призвал лидеров стран «Группы двадцати» разработать совместный план "военного времени», чтобы победить в войне человечества с коронавирусом. Об этом он сказал, в четверг, 26 марта, на саммите G20, прошедшем в формате видеоконференции, передает ТАСС.
«Мы находимся в состоянии войны с вирусом, и мы не побеждаем», - констатировал Гутерриш.
Он также привел статистику, показывающую, с какой скоростью распространяется COVID-19.
«За три месяца количество подтвержденных случаев заболевания достигло отметки в 100 тысяч. Лишь за 12 дней количество случаев возросло еще на 100 тысяч. В третий раз оно увеличилось на сто тысяч в течение четырех дней. И, наконец, в четвертый - за полтора дня», - сказал Гутерриш.
Он подчеркнул, что чтобы сражаться в войне требуется план военного времени.
«Солидарность играет ключевую роль. Особенно солидарность стран Группы двадцати с развивающимся миром, со странами, где идут конфликты», - отметил Гутерриш.
В ряде трех конкретных направлений действий, которые должны предпринять страны «двадцатки», генсек назвал подавление распространения вируса, минимализацию экономических последствий и построение в будущем более устойчивой глобальной экономической системы. Он также вновь призвал страны остановить все идущие сейчас боевые действия.