Endi sanitariya-gigiyena talablarini buzgan tadbirkorlik sub’yektlari karantin xarajatlarini o‘z hisobidan to‘laydi
Respublika maxsus komissiyasi bugun karantin bilan bog‘liq axborot berdi. Unga ko‘ra, endilikda karantin talablarini buzgan tadbirkorlik sub’yektlari sanitariya-gigiyena talablariga rioya etmaslik oqibatida koronavirus infeksiyasi aniqlangan taqdirda karantinga olish hamda saqlash bilan bog‘liq xarajatlarni o‘z hisobidan qoplanishi belgilandi
«Jamoat joylarida tibbiy niqobdan va antiseptik vositalardan foydalangan holda harakatlanish bo‘yicha sanitariya-gigiyena talabiga qat’iy rioya etilishi, shu jumladan ijtimoiy masofani saqlanishi ustidan nazoratni kuchaytirish belgilanmoqda.
Respublika maxsus komissiyasining qaroriga muvofiq «qizil», «sariq» va «yashil» hududlarga ajratish tartibi, shuningdek, kuchaytirilgan sanitariya-gigiyena nazorati joriy yilning 1 avgustiga qadar saqlab qolinadi.
Karantin cheklovlari sharoitida faoliyat yuritishiga ruxsat berilgan tadbirkorlik sub’yektlariga (qurilish, umumiy ovqatlanish, xizmat ko‘rsatish ob’yektlari va b.) tegishli ob’yektlarda belgilangan sanitariya-gigiyena talablariga rioya etmaslik oqibatida koronavirus infeksiyasi aniqlangan taqdirda ushbu ob’yektlarni va shaxslarni karantinga olish hamda saqlash bilan bog‘liq xarajatlar mazkur sub’yektlar hisobidan qoplanishi belgilandi», — deyiladi maxsus komissiya axborotida.

Отныне субъекты предпринимательства, нарушившие санитарные правила, будут сами покрывать карантинные расходы
Решением Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом действие трех уровней карантина («красный», «желтый» и «зеленый»), присваиваемых регионам Узбекистана, а также усиленный санитарно-гигиенический контроль сохраняются до 1 августа.
При этом поручено усилить контроль за соблюдением требований по ношению лицевых масок и использованию антисептических средств в общественных местах, а также соблюдению принципа социального дистанцирования.
Решением комиссии определено, что при выявлении случаев заражения коронавирусом на объектах субъектов предпринимательства, где разрешена деятельность в условиях карантина (строительство, пункты общественного питания, объекты оказания услуг и другие), из-за несоблюдения санитарно-гигиенических требований расходы, связанные с помещением на карантин этих объектов и людей, покрываются данными субъектами предпринимательства.