Germaniyalik o‘n minglab sayyohlar zudlik bilan Ispaniyani tark etishadi
Sababi — koronavirus bilan kasallanish holati ko‘paygani bois xavfsiz mamlakatlar ro‘yxatidan chiqarildi. Germaniya hukumati o‘z tavsiyalarini qaytadan ko‘rib chiqib, sayyohlarga ushbu davlat hududiga borishni maslahat bermayapti. Faqat Kanar orollari bundan mustasno.
Bundan tashqari, Ispaniyadan kelganlarning hammasi COVID-19ga test topshirishi va natijasi chiqquncha karantinda bo‘lishi yoki 48 soat davomida qilingan tahlilning manfiy natijalari haqida ma’lumotnoma taqdim etishlari shart.
Germaniya turoperatorlari ushbu qaror tufayli Ispaniyaga parvoz qilish dasturlarini bekor qilishdi. U yerga ketib bo‘lgan sayyohlar esa muddatidan oldin qaytib kelishlari mumkinligi aytilmoqda. Yaqin kunlarda parvoz qilishni rejalashtirib yurganlar esa boshqa yo‘nalishlarni tanlash imkoniyatiga ega.
Avvalroq Ispaniyani xavfsiz mamlakatlar ro‘yxatidan Buyuk Britaniya o‘chirib tashlagandi. Shu bois Balears orollari va boshqa kurortlar mavsumni muddatidan oldin tugatishiga to‘g‘ri keladi. 400 ga yaqin mehmonxona allaqachon yopilganini e’lon qildi.

Десятки тысяч немецких туристов срочно улетают из Испании
Более 40 тысяч немецких туристов должны в ближайшую неделю покинуть Балеарские острова и другие территории Испании, сообщает Tourprom.
Причина — исключение этой страны из списка безопасных для посещения в связи с ростом там случаев заболевания коронавирусом. Правительство Германии пересмотрело свои рекомендации и не советует туристам посещать территорию этого государства за исключением Канарских островов.
При этом, все прибывающие из Испании должны будут сдать тест на COVID-19 и уйти на карантин до получения его результатов или предъявить справку об отрицательних анализах, сделанных в течение 48 часов.
Немецкие туроператоры в связи с данным решением сняли полетные программы в Испанию. И заявляют, что туристы, которые уже находятся там, могут вернутся назад досрочно. А те, кто только планировал вылет, имеют возможность выбрать другое направление.
Ранее из списка безопасных стран Испанию вычеркнула Великобритания. Поэтому Балеарским островам и другим курортам фактически придется завершить сезон досрочно. О закрытии уже объявили около 400 отелей.