PEC xabariga ko‘ra, 1-martdan 31-mayga qadar eng kamida 127 nafar jurnalist, ulardan uchdan ikki qismi kasbiy faoliyatini bajarish chog‘ida COVID-19 tufayli hayotdan ko‘z yumgan. Birgina may oyining o‘zida 72 ta jurnalist vafot etdi.
«Ommaviy axborot vositalari xodimlari yangi virusga qarshi kurashda muhim rol o‘ynaydi. Ular kasallikning tarqalishi haqida xabar berishi zarur. Ulardan ayrimlari o‘z vazifasini bajarish chog‘ida kerakli himoya vositalari yo‘qligi sababli halok bo‘lishgan», — dedi PEC bosh kotibi Bleyz Lempen.
Eng ko‘p jurnalistlar o‘limi Lotin Amerikasi hududida qayd etildi. Noxush ko‘rsatkich bo‘yicha Peru birinchi o‘rinda — 15 kishi, so‘ngra Braziliya va Meksika (13 kishidan). AQShda virus tufayli 12 nafar, Rossiyada esa 5 nafar OAV xodimi vafot etgan, deyiladi bayonotda.
Aslida jurnalistlar orasida o‘lim ko‘rsatkichi bundan ancha yuqori bo‘lishi mumkin. Chunki bu davrda vafot etgan jurnalistlarning hammasi ham COVID-19 tahlilidan o‘tishmagan.

Более 127 журналистов умерли от COVID-19 за три месяца в 31 стране
Свыше 127 журналистов скончались от COVID-19 за прошедшие три месяца в 31 стране мира, говорится в заявлении независимой журналистской ассоциации Press Emblem Campaign (PEC) со штаб-квартирой в Женеве.
По данным PEC, за период с 1 марта по 31 мая как минимум 127 журналистов скончались от COVID-19, из них две трети – в ходе исполнения профессиональных обязанностей. Только в мае скончались 72 человека.
«Сотрудники СМИ играют важную роль в борьбе с новым вирусом. Они должны информировать о распространении заболевания. Некоторые из них скончались из-за нехватки необходимых средств защиты во время выполнения своей работы», - заявил генеральный секретарь PEC Блейз Лемпен.