Koronavirus yuqtirgan yana bir bemor vafot etdi
Namanganlik M. shu yilning 20 aprelida Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining Namangan viloyat filiali reanimatsiya bo‘limiga yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligi tashxisi bilan yotqizilgan. Yondosh kasalliklari hisobiga u qariyb ikki hafta davomida sun’iy nafas olish apparatida bo‘lgan. O‘tkazilgan tezkor diagnostik tahlillardan so‘ng bemorda koronavirus infeksiyasi ham aniqlangan.
Bundan avval esa ushbu bemor (erkak) bosh miya falaji, ikkilamchi kamqonlik og‘ir darajasi, o‘tkir yurak qon-tomir va nafas yetishmovchiligi kabi qator tashxislari bilan davolangan. 29 yildan buyon yotoqdagi bemor bo‘lishi bilan birga birinchi guruh nogironligi ham belgilangan.
Bemorning davolanishi davomida kunlik ahvoli mamlakatimizdagi shu sohaga ixtisoslashgan tibbiyot muassasalarining nufuzli mutaxassislari bilan birga xorijlik, jumladan, xitoylik shifokorlar tomonidan ham bir necha bor konsiliumlar o‘tkazilib, nazoratga olingan.
Biroq pulmonolog, terapevt, kardiolog, virusolog, reanimatologlarning standartlar asosida o‘tkazgan tezkor reanimatsion muolajalariga qaramasdan bemor o‘tkir nafas va yurak qon-tomir yetishmovchiligidan vafot etdi.

Скончался еще один пациент с коронавирусом
В Узбекистане скончался 10-й пациент с коронавирусной инфекцией. Об этом сообщили в пресс-службе Минздрава.
Житель Намангана М. был госпитализирован 20 апреля в отделение реанимации Наманганского областного филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи с диагнозом сердечно-сосудистая и дыхательная недостаточность. За счет сопутствующих заболеваний он в течение нескольких дней был подключен к аппарату ИВЛ. Анализы показали наличие у него коронавирусной инфекции.
Ранее у пациента были диагностированы церебральный паралич, тяжелая вторичная анемия, острая сердечно-сосудистая и дыхательная недостаточность. Мужчина имел инвалидность первой степени и в течение 29 лет был лежачим пациентом.
Несмотря на усилия врачей пациент скончался от острой дыхательной и сердечно-сосудистой недостаточности.