Koronavirusga qarshi kurashda qaysi davlatdan o‘rnak olish kerak?
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti favqulodda kasalliklar bo‘limi texnik guruh rahbari Mariya Van Kerkxove Vetnam hukumatining koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurash bo‘yicha harakatlarini yuqori baholab, bu mamlakatni boshqa davlatlarga namuna qilib ko‘rsatdi.
«Ular tez va keng qamrovli harakat qiladi. Ularda kasallik tarqalishini nazoratga olishga yordam beradigan tizim mavjud. Ana shuni biz hamma davlatlarda ko‘rishimiz kerak», — dedi matbuot anjumanida Mariya Van Kerkxove.
Uning fikricha, Vetnam yuqumli kasalliklarga qarshi kurashda katta tajribaga ega.
«Mamlakatda o‘lim darajasi past, juda kam yuklamani boshidan kechirdi. Ular virus tarqalishiga hech qanday imkon qoldirmaydi va katta talafotlarning oldini olish uchun bor imkoniyatlarini ishga solishadi», — dedi JSSTning sog‘liqni saqlash sohasida favqulodda vaziyatlar bo‘yicha dastur direktori Maykl Rayan Vetnamda yangi koronavirus tarqalishi haqida to‘xtalar ekan.
Xabarlarga ko‘ra, Vetnamda yangi koronavirus tarqalish o‘chog‘iga aylangan Danang shahar hokimiyati aholining hammasini — taxminan 1,1 million kishini COVID-19ga tekshirishni rejalashtiryapti.
31-iyul kuni Vetnamda pandemiya davrida koronavirusdan birinchi o‘lim holati qayd etildi. Mamlakatda koronavirus aniqlangandan so‘ng uch oy o‘tib dengiz bo‘yidagi Danang shahrida infeksiya paydo bo‘lgan.

ВОЗ назвала страну, с которой нужно брать пример в борьбе с коронавирусом
Глава технической группы подразделения чрезвычайных заболеваний ВОЗ Мария Ван Керкхове высоко оценила действия властей Вьетнама по борьбе с распространением коронавирусной инфекции и назвала государство примером для остальных стран.
«Они действуют быстро и всеобъемлюще, у них есть система, которая может помочь взять эту вспышку под контроль. Вот что мы должны видеть во всех странах», — заявила во время пресс-конференции Мария Ван Керкхове, добавив, что Вьетнам имеет огромный опыт в борьбе с инфекционными заболеваниями.
«Как страна, которая испытывала очень низкую нагрузку и низкую смертность, они не оставляют никаких шансов этой вспышке и делают все возможное, чтобы не допустить появления крупного инцидента», — заявил директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан, говоря о новой вспышке коронавируса во Вьетнаме.
Ранее стало известно, что власти вьетнамского города Дананга, ставшего очагом распространения нового коронавируса во Вьетнаме, планируют провести тестирование на COVID-19 всего населения — около 1,1 миллиона человек.
В пятницу, 31 июля, во Вьетнаме была зарегистрирована первая за время пандемии смерть от коронавируса. Новая вспышка инфекции началась в приморском городе Дананг спустя три месяца после выявления предыдущего заражения внутри страны.