O‘zbekistonda emlanganlik haqida sertifikat beriladi
O‘zbekistonda emlangan aholiga emlanganlik haqida tegishli sertifikat ham beriladi. Bu haqda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i Bahodir Yusupaliyev ma’lum qildi.
«Bu jarayonda muhim ahamiyatga ega shprits ta’minoti, xavfsiz qutilar ta’minoti va boshqalar uchun respublikamizda 6 mlrd so‘mdan ziyod mablag‘lar ajratilgan va xaridlar amalga oshirilyapti. 10 mingdan ortiq vaksinatorlar, patronaj hamshiralari, 33 mingdan ortiq shifokorlar vaksinatsiyaga tayyorgarlik ko‘rishyapti.
Birinchi navbatda, emlanadigan aholi vakillarini elektron ro‘yxatga olish ishlari olib borilyapti. Yangi emlash.uz deb nomlangan sayt yaratildi. Vaksina olgan fuqarolar bu saytda ro‘yxatdan o‘tkazib boriladi. Ularga emlanganlik haqida tegishli sertifikat ham beriladi», — dedi Bahodir Yusupaliyev.

В Узбекистане будут выдавать сертификаты о вакцинации от коронавируса
В Узбекистане планируется внедрить сертификаты о вакцинации от коронавируса. Об этом на пресс-конференции сообщил заместитель министра здравоохранения, начальник Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Баходир Юсупалиев.
«На закупку специальных шприцов для вакцинации выделено 6 млрд сумов. К вакцинации населения готовятся свыше 10 тысяч вакцинаторов, патронажных медсестёр, а также свыше 33 тысяч врачей», - заявил Юсупалиев.
По его словам, сейчас ведётся работа по созданию электронного реестра лиц, подлежащих вакцинации. Регистрация получивших прививку будет вестись на сайте emlash.uz.