«O‘zbekistonga «afrikancha shtamm» ham kirdi» – Bosh vazir
Bugun, 17 aprel kuni bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligida koronavirusga qarshi kurash komissiyasining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda. Bu haqda Kun.uz xabar berdi.
«Biz hali chegaralarimizni yopganimiz yo‘q, shuni bilib qo‘yinglar. Sababi, barchasini to‘xtatib qo‘yish uchun asos bo‘ladigan xavfni hali ko‘rayotganimiz yo‘q. Lekin kasallik ko‘payishni boshladi, yil boshida kuniga 15ta holat aniqlangan bo‘lsa, hozir 300taga chiqdi.
Infeksiya 6-7 foizda oliy ta’lim muassasalarida va 11-15 foiz holatda umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida yuqtirib olingan. Bu o‘tgan yilgi holat bilan taqqoslanadigan bo‘lsa, o‘shanda maktab bolalarida bu kasallik yo‘q edi. Yil boshida «britancha shtamm» bolalar o‘rtasida tarqaldi, biz qator maktab va bog‘chalarni yopishga majbur bo‘ldik. Ya’ni, hozir kasallik ham o‘z turini o‘zgartirib, yanada xavfliroq bo‘la boshladi. Avval bolalarga ta’sir qilmagan bo‘lsa, hozir aksincha bo‘lyapti, hattoki bog‘cha bolalariga ham ta’sir qilyapti.
«Afrikancha shtamm» ham bizga kirdi, buni Yuqori texnologiyalar markazi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik xizmati bilan birgalikda o‘rganib, hammasini bir-biridan ajratib chiqdi. Hozir ham juda chuqur tahlil olib borilyapti», – dedi bosh vazir.

«В Узбекистан проник африканский штамм коронавируса» – Премьер-министр
На расширенном заседании спецкомиссии по борьбе с распространением коронавируса под руководством Абдуллы Арипова стало известно, что в Узбекистане выявили африканский штамм COVID-19, сообщает Uznews.uz.
«К нам проник и африканский штамм. В настоящее время Центр передовых технологий совместно со Службой санитарно-эпидемиологического благополучия проводят изучение и анализ распространения нового штамма на территории республики», — сообщил премьер-министр на мероприятии 17 апреля.
По его словам, закрытие границ не планируется, поскольку нет опасности, являющейся основанием для остановки всех видов деятельности.
«Если в начале года выявляли по 15 случаев в день, то сейчас этот показатель достиг 300. Большиноство граждан (в 75% случаях) заражаются коронавирусом от родственников, 14-15% – в рабочем месте, 6-7% – в высших учебных заведениях, и на 11-15% – в средних общеобразовательных учреждениях. Если в прошлом году заболевание не затрагивало детей, то сейчас всё наоборот. Изменился вид болезни, и стал ещё опаснее. Когда к нам проник британский штамм и распространился среди детей, мы были вынуждены закрыть ряд школ и детских садов. Сейчас могут заразиться даже дети дошкольного возраста», — сказал Абдулла Арипов.