Rasman! 5-iyundan boshlab bir qator faoliyat turlariga ruxsat beriladi
- uy mehmonxonalari va soliq organlarida ro‘yxatdan o‘tgan dala hovlilar (dachalar) faoliyatiga (faqat oilaviy mehmonlarga xizmat ko‘rsatish uchun);
- mehmonxonalar, sanatoriylar, pansionatlar, bolalar oromgohlari, mehmon uylari, plyajlar, boshqa dam olish maskanlarida joylashgan hamda ochiq havoda xizmat ko‘rsatuvchi umumiy ovqatlanish ob’yektlari (restoran, kafe, oshxona, choyxona) faoliyatiga;
«yashil» hududlarda «sariq» hududlarga qo‘shimcha ravishda:
- individual shug‘ullanish uchun trenajer zallari va basseynlar faoliyatiga.
Bunda trenajer zallari va basseynlar ob’yektlarining doimiy ravishda dezinfeksiya qilinishi, ularning kirish-chiqish joylarini pirometrlar, antiseptik vositalar va dezinfeksion «to‘shak»lar bilan jihozlash, xodimlarning tibbiy niqob va tibbiy qo‘lqoplardan foydalanishi, ijtimoiy masofani saqlashi, shuningdek, har bir fuqaroning tana haroratini o‘lchab, 37*S va undan yuqori bo‘lgan, infeksiya alomatlari mavjud bo‘lgan holatda hamda tibbiy niqobda bo‘lmagan hollarda kiritmaslik choralarini ko‘rish, ijtimoiy masofani ta’minlash imkoniyati bo‘lmagan jamoaviy sport turlarini o‘tkazmaslik talab etiladi;
madaniyat ob’yektlari (teatrlar) faoliyatiga, individual va jamoaviy repetitsiyalar o‘tkazish sharti bilan (30 kishidan ko‘p bo‘lmagan), tomoshabinlar va tashrif buyuruvchilarga ruxsat bermagan holda, spektakllarni onlayn rejimida yoki televideniye orqali translyasiya qilish yo‘li bilan;
- ta’lim markazlari, to‘garaklar (10 kishidan ko‘p bo‘lmagan guruh tashkil etib, vaqtini oldindan kelishgan holda) faoliyatiga.
Bunda xodimlar va bolalarning sog‘lig‘i holatini doimiy nazorat qilish (tana haroratini muntazam o‘lchab borish), infeksiya alomatlari mavjud bo‘lgan xodimlar va bolalarni mashg‘ulotlardan chetlatish, shuningdek, sanitariya-gigiyena va dezinfeksiya talablariga qat’iy rioya etish talab etiladi;
- DINIY TAShKILOTLAR faoliyatiga.
Bunda diniy tashkilotlar binolarining doimiy ravishda dezinfeksiya qilinishi, ularga kirish-chiqish joylarini pirometrlar, antiseptik vositalar va dezinfeksion «to‘shak»lar bilan jihozlash, xodimlarning tibbiy niqob va tibbiy qo‘lqoplardan foydalanishi, ijtimoiy masofani saqlashi, shu jumladan namoz vaqtida fuqarolarning oraliq masofasini 1,5 metr etib belgilash (maxsus chiziqlar yordamida kataklarga ajratgan holda), shuningdek, har bir fuqaroning tana haroratini o‘lchab, 37*S va undan yuqori bo‘lgan, infeksiya alomatlari mavjud bo‘lgan holatda hamda tibbiy niqobda bo‘lmagan hollarda kiritmaslik choralarini ko‘rish, jamoaviy diniy marosimlar (juma namozi va boshqalar)ni o‘tkazmaslik talab etiladi.

С 5 июня разрешается ряд видов деятельности в «желтых» и «зеленых» зонах
Решением Специальной республиканской комиссии с 5 июня разрешается ряд видов деятельности в зависимости от уровня карантина (наряду с тем, что возобновлено с 15 мая и 1 июня).
В регионах с «желтым» уровнем:
- деятельность гостиниц, санаториев, пансионатов, детских лагерей, гостевых домов, пляжей, других баз отдыха и средств размещения (за исключением хостелов);
- домашние гостиницы и загородные дома (дачи), зарегистрированные в налоговых органах (только для обслуживания семей);
- предприятия общественного питания (рестораны, кафе, кухни, чайханы), расположенные в гостиницах, санаториях, пансионатах, детских лагерях, гостевых домах, пляжах, других местах отдыха, а также на открытом воздухе;
В регионах с «зеленым» уровнем (дополнительно к вышеуказанному):
- Тренажерные залы и бассейны для индивидуальных занятий. Требования для возобновления деятельности включают в себя регулярную дезинфекцию спортивных залов и бассейнов, оснащение их входов и выходов пирометрами, антисептиками и дезинфицирующими «лежаками», использование сотрудниками медицинских масок и перчаток, соблюдение социальной дистанции, а также измерение температуры тела каждого гражданина. Если у них наблюдается температура 37 градусов и выше, а также симптомы заболевания инфекцией, при отсутствии медицинской маски необходимо запрещать вход. Кроме того, нужно не проводить командные виды спорта, если нет возможности обеспечить социальную дистанцию.
- культурные объекты, театры без зрителей, но можно проводить индивидуальные или групповые репетиции (в количестве не более 30 зрителей). Спектакли можно транслировать в онлайн-режиме или через телевидение;
- учебные центры, кружки (в группах не более 10 человек и по предварительной записи). При этом необходимо постоянно мониторить здоровье персонала и детей (регулярное измерение температуры тела), исключать работников и детей с симптомами инфекции из обучения, а также строгое соблюдать санитарно-гигиенические и дезинфекционные требования;
- Деятельность религиозных организаций. Требования для возобновления деятельности включают в себя регулярную дезинфекцию зданий религиозных организаций, оснащение их входов и выходов пирометрами, антисептиками и дезинфицирующими «лежаками», использование сотрудниками медицинских масок и перчаток, поддержание социальной дистанции, в том числе расстояние в 1,5 метра во время молитвы (расчертив специальные линии), а также измерения температуры тела каждого гражданина. Не допускаются лица с температурой +37 градусов и выше и с симптомами инфекции, а также без медицинской маски. Проведение коллективных религиозных церемоний (пятничные молитвы и т. д.) запрещается.