Xitoydan AQShga qochgan virusolog koronavirus to‘g‘risidagi haqiqatni oshkor etdi
Ayolning ta’kidlashicha, u ham «g‘oyib bo‘lgan» informatorlar sirasiga tushib qolishi hech gap emas. Xitoy hukumati yangi koronavirus haqida e’lon qilishidan ancha oldin bilgan.
2019-yilda Yan yangi koronavirusni o‘rganish bilan shug‘ullangan dunyodagi eng birinchi olimlardan biri bo‘lgan. Virusolog Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti referent laboratoriyasida ilmiy rahbar, doktor Leo Pundan SARS (atipik pnevmoniya)ga o‘xshash kasallikni o‘rganish topshirig‘ini olgan.
Uning do‘sti, kasalliklarni nazorat qilish va profilaktika markazi olimi 31-dekabrda Xitoy hukumati va JSST tan olishidan ancha oldin virus odamdan odamga yuqishi mumkinligini unga ma’lum qilgan.
Yanning so‘zlariga ko‘ra, rahbarlari o‘tkazilgan tadqiqotlarni inkor etishmoqda. JSST referent laboratoriyasi professori Malik Peyris vaziyatdan boxabar bo‘lgan, lekin hech qanday chora ko‘rmagan.
Boshida virusni ochiqchasiga muhokama qilayotgan shifokor va tadqiqotchilar birdan jim bo‘lib qolishdi. «Shifokorlar dabdurustdan: «Bu haqda gapirolmaymiz, lekin niqob taqishimiz kerak», deb qolishdi», — deya so‘zlab berdi ayol.
Bundan tashqari, virusolog faoliyat ko‘rsatgan Gonkong universiteti saytdagi sobiq xodimining sahifasi o‘chirib tashlangan.
Xitoyning AQShdagi elchixonasi «Fox News»ga Yan haqida hech nima bilmasligini ma’lum qilgan: «Biz bu ayol haqida hech qachon hech nima eshitmaganmiz. Epidemiya boshlangan zahoti Xitoy hukumati COVID-19 tarqalishiga qarshi tez va samarali chora ko‘rgan», — deyiladi elchixonaning elektron maktubida.

Сбежавшая в США вирусолог из Китая раскрыла правду о коронавирусе
Бежавшая в США вирусолог из Гонконга Ли-Мэн Янь заявила в интервью американскому телеканалу Fox News, что власти Китая якобы узнали о коронавирусе задолго до того, как сообщили об этом.
По утверждению Янь, в 2019 году она была одним из первых ученых в мире, занимавшихся изучением нового коронавируса. Вирусолог рассказала, что получила от своего научного руководителя в референтной лаборатории Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) доктора Лео Пуна задание изучить выборку случаев заболевания, похожих на SARS (атипичная пневмония. – прим. ред.).
При этом она заявила, что ее друг, ученый из Центра по контролю и профилактике заболеваний, якобы еще 31 декабря — до того, как власти Китая и ВОЗ признали, что такой способ передачи возможен — сообщил ей, что вирус может передаваться от человека к человеку.
По словам Янь, ее руководители якобы проигнорировали проводимые исследования. Она также утверждает, что соруководитель референтной лаборатории ВОЗ профессор Малик Пейрис знал о ситуации, однако не предпринял никаких действий.
Как отмечает Fox News, представители ВОЗ отвергли обвинения в сокрытии информации, сообщив, что Янь, Пун и Пейрис никогда не работали непосредственно на эту организацию.
При этом в китайском посольстве в США сообщили Fox News, что ничего не знают о Янь. «Мы никогда ничего не слышали об этой женщине. Сразу после начала эпидемии китайское правительство отреагировало на вспышку COVID-19 быстро и эффективно», — говорится в электронном сообщении посольства.