To‘qayev Qozog‘istonda motam kunini e’lon qildi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev koronavirus tufayli vafot etganlar xotirasiga 13-iyulni umummilliy motam kuni deb e’lon qildi. Bu haqda u 8-iyul, chorshanba kuni aholiga murojaatida ma’lum qildi. «Tengrinews» sayti translyasiya qilgan.
«Har bir fuqaromizning qazosi ko‘nglimga og‘ir botadi. Bu virus yaqinlarimizni olib ketyapti. Bugun yaqinlariga aza tutayotganlarga ta’ziya izhor etaman. Shu bois 13-iyulni milliy motam kuni deb e’lon qilaman», — dedi davlat rahbari.
4-iyul kuni Qozog‘istonda koronavirus bilan bog‘liq yangi cheklovlar joriy etildi. Hududlararo yo‘lovchi tashuvchi avtobuslar harakati cheklandi, ko‘ngilochar, sport va boshqa ommaviy tadbirlar, shuningdek, oilaviy va xotira tadbirlari taqiqlandi. Go‘zallik salonlari, sartaroshxonalar, sport zallari, basseynlar, madaniy va ko‘ngilochar muassasalar yopildi. Fuqarolarning ko‘chalarda, bog‘ va xiyobonlarda harakatlanishi cheklandi — uch kishidan ortiq to‘planish hamda 65 yoshdan oshganlarning harakatlanishi mumkin emas.

Токаев объявил 13 июля днем траура по умершим от коронавируса в Казахстане
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев объявил 13 июля днем общенационального траура по умершим из-за коронавируса. Об этом он сказал в обращении к населению в среду, 8 июля. Трансляцию вел сайт Tengrinews.
«Я тяжело воспринимаю смерть каждого нашего гражданина. Этот вирус забирает наших близких. Сегодня я приношу свои соболезнования тем, кто сегодня находится в трауре. Поэтому, объявляю 13 июля национальным днем траура», — сказал глава государства.
4 июля в Казахстане вступили в силу новые ограничения в связи с коронавирусом. Ограничено пассажирское автобусное сообщение между регионами, запрещаются зрелищные, спортивные и другие массовые мероприятия, а также семейные и памятные мероприятия. Закрыты салоны красоты, парикмахерские, спортивные залы, бассейны, учреждения культуры и развлечений. Ограничивается перемещение граждан по улицам, паркам и скверам — нельзя собираться в группы более трех человек — и перемещение лиц старше 65 лет.