Bugun AOKA shtabida Bosh davlat sanitariya inspektori Nurmat Otabekov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi. U berilgan savollarga javob qaytardi.
– Toshkent shahrida karantin 2 kundan keyin tugaydi degan xabarlar ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi. Bu nechog‘lik haqiqatga yaqin?
– Ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan, Toshkent shahrida karantin ikki kundan keyin tugaydi degan xabarlar asossiz.
Karantinni o‘rnatish va uni bekor qilish Respublika muvofiqlashtirish komissiyasining vakolati hisoblanadi.
Ushbu komissiyaning rasmiy ma’lumotidan tashqari, tarqatilgan barcha turdagi ma’lumotlarga aslo ishonish kerak emas.
Ularning ma’lumotiga ishonsangiz va karantin talablarini buzsangiz, demak Siz qoidalarni buzganlikda ayblanasiz va ma’muriy javobgarlikga (jarimaga) tortilishingiz mumkin.
Jinoyat kodeksining 244 (prim 5)-moddasiga muvofiq, haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan ma’lumotlarni tarqatganlik uchun javobgarlik borligini unutmaslik kerak, – deydi Nurmat Otabekov.

Эксперт опроверг информацию о завершении карантина в ближайшие два дня
Сегодня в штабе АИМК состоялся брифинг с участием Главного государственного санитарного инспектора Нурмата Отабекова. На брифинге были даны ответы на интересующие вопросы и обращения граждан.
В частности, Отабеков ответил на вопрос о том, явяляется ли информация о завершении карантина в Ташкенте в ближайшие два дня правдой.
«Информация о завершении карантина в Ташкенте через два не соответствует действительности.
Введение и завершение карантина входит в полномочия республиканской координационной комиссии.
Не полагайтесь на другие распространяемые сообщения, кроме официальной информации данной комиссии.
Если вы нарушите карантинные требования доверившись ложным информациям, то вы можете быть обвинены в нарушении карантинных требований и привлечены к административной ответственности (к штрафу).
Стоит не забывать, что в соответствии со статьей 244 Уголовного кодекса, предусмотрена ответственность за распространение ложных информаций»,- сказал Отабеков.