Toshkentda uch nafar bemorning ahvoli o‘ta og‘irligi ma’lum qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Sanitariya-epidemiologiya nazorati davlat inspeksiyasi boshlig‘i, Respublika bosh davlat sanitariya inspektori Nurmat Otabekov ayni vaziyatdagi holat haqida ma’lumot berdi:
– Mamlakatimizda ayni daqiqalarga kelib, koronavirus kasalligi bilan 1716 bemor ro‘yxatga olingan. Virusologiya ilmiy-tekshirish institutidan olingan ma’lumotga ko‘ra, ushbu institut klinikasida davolanayotgan 84 bemorning 29 nafarida pnevmoniya klinik belgilari kuzatilyapti, 3 nafarining ahvoli og‘ir, 1 nafarining ahvoli o‘ta og‘ir. Epidemiologiya-mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tekshirish institutida davolanayotgan 82 bemordan 2 nafarining ahvoli og‘ir. Toshkent tibbiyot akademiyasi ko‘p tarmoqli klinikasida davolanayotgan 152 bemordan 45 nafarida pnevmoniya klinik belgilari bor, 6 nafarining ahvoli og‘ir, 2 nafarining ahvoli o‘ta og‘ir, deb baholanyapti.
Hurmatli yurtdoshlar! Karantin tadbirlari davom etyapti. 22-aprel kuni 93 bemor kasallikdan to‘liq sog‘ayib, reabilitatsiya markazlariga o‘tkazildi. Shu bugungi kunga qadar reabilitatsiya markazlariga o‘tkazilganlarning umumiy soni 450 nafarni tashkil etdi.
Albatta, bu yoqimli va quvonchli xabar. Lekin bu biz karantin tadbirlarini susaytirishimiz kerak, degani emas. Kuni kecha Prezidentimiz rahbarligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ham bu haqda alohida ta’kidlandi.

Нурмат Отабеков рассказал о состоянии пациентов с коронавирусом
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор Республики Узбекистан Нурмат Отабеков рассказал о состоянии больных.
– В нашей стране к настоящему времени зарегистрировано 1716 больных с коронавирусной инфекцией. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии, у 29 больных из 82 лечащихся в клинике института наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 3 больных оценивается как тяжелое, одного – критическое.
Из 82 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние 2 больных оценивается как тяжелое.
Из лечащихся в многопрофильной клинике Ташкентской медицинской академии 152 больных у 45 наблюдаются клинические признаки пневмонии, состояние 6 человек оценивается как тяжелое, двух - критическое.