Turkmanistonda «koronavirus» so‘zini tilga olish taqiqlandi
Turkmanistonda «koronavirus» so‘zi taqiqlandi. Bunga sabab sifatida mamlakatda vahima tarqalishining oldini olish ko‘rsatilgan.
Endilikda «koronavirus» o‘rniga «o‘tkir respirator kasallik» so‘zini ishlatish mumkin. Turkman hukumati COVID-19 pandemiyasi tufayli aholi o‘rtasida ko‘tarilayotgan vahimani bostirishning ta’sirchan choralarini ko‘rmoqda.
Xabarlarda aytilishicha, ushbu so‘z mamlakat Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan ta’lim maskanlari, kasalxonalar, turli korxonalar va kompaniyalarga yuboriladigan maxsus broshyuralardan chiqarib tashlangan.

Туркменистан запретила слово «коронавирус»
Власти Туркмении запретили использовать слово «коронавирус» и исключили его из обихода с целью скрыть информацию о пандемии. Об этом сообщает портал организации Reporters Without Borders (RSF).
По данным правозащитников, всем СМИ в стране запретили указывать слово «коронавирус» в публикациях. Оно было также исключено из специальной брошюры, которую министерство здравоохранения Туркмении рассылает в учебные заведения, больницы и на рабочие места.
В то же время граждане, которые носят маски на улице и говорят про пандемию коронавируса в мире, могут быть арестованы сотрудниками органов внутренних дел в штатском.