Olimlar koronavirusning dahshatli qurolini aniqlashdi
AQShda Kaliforniya universiteti olimlari COVID-19 kasalligini chaqiruvchi SARS-CoV-2 virusi koronavirusni yuqtirish uchun paypaslagichga o‘xshash o‘simtalardan foydalanishini aniqlashdi. Bu o‘simtalar ularning butun organizmga tez tarqalishiga yordam beradi, deya xabar berdi «Financial Times» gazetasi.
Loyihaga rahbarlik qilayotgan professor Nevan Kroganning so‘zlariga ko‘ra, virus hujayralarining dahshatli nishlari bo‘lib, ular boshqa hujayralarning qobig‘ini teshib kiradi. «Bizning farazimiz shundan iboratki, aynan ular kasallik yuqishini tezlashtiradi», — dedi u.
Ta’kidlanishicha, aksariyat viruslarning bunday paypaslagichlari bo‘lmaydi. Ushbu kashfiyot koronavirusga qarshi kurashda qo‘llanilishi mumkin bo‘lgan bir qator dori-darmonlarni aniqlashga yordam beradi. Ularning ko‘pchiligi ilgari saratonni davolash uchun ishlab chiqilgan, deyiladi hujjatda.
Mart oyida Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti COVID-19 pandemiyasini e’lon qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, koronavirusga chalinganlar soni butun dunyo bo‘yicha 9,6 million kishidan oshib ketdi, vafot etganlar soni esa 500 ming kishiga yaqinlashib qoldi.

Ученые из США обнаружили у коронавируса SARS-CoV-2 «зловещие щупальца»
Ученые из Калифорнийского университета в США выяснили, что вирус SARS-CoV-2, вызывающий заболевание COVID-19, использует для заражения отростки, похожие на щупальца, которые позволяют ему быстро распространяться по организму, сообщает газета Financial Times.
По словам профессора Невана Крогана, возглавляющего проект, у клеток вируса существуют «зловещие» нити, которые протыкают оболочки других клеток. «Наша гипотеза заключается в том, что они ускоряют заражение», - отметил он.
Большинство вирусов, как отмечается, не вызывают роста подобных «щупалец». Это открытие помогло определить ряд медицинских препаратов, которые можно было бы использовать в борьбе против коронавируса, при этом большинство из них ранее разрабатывались для лечения рака, говорится в материале.
В марте ВОЗ объявила о пандемии COVID-19. По последним данным организации, количество случаев заражения коронавирусом во всем мире превысило 9,6 миллиона, число жертв приближается к 500 тысячам.