Vaksina olgan va olmaganlar o‘rtasidagi katta farq ma’lum qilindi
Qayd etilishicha, shu yilning yanvar oyida Zangiota yuqumli kasalliklar shifoxonalariga jami 8601 nafar bemor murojaat qilgan bo‘lib, ulardan 6856 nafarini kattalar, 811 nafarini homilador ayollar, 934 nafarini esa bolalar tashkil etdi.
Ushbu bemorlarning 8243 nafari koronavirusga qarshi vaksina olmagan. Kasallanganlarning bor-yo‘g‘i 358 nafari, ya’ni 4,1 foizi COVID-19 ga qarshi emlangan, xolos. Ularning orasida o‘lim holati qayd etilmagan.
Aksincha, vaksina olmagan bemorlarda kasallik og‘ir va o‘ta og‘ir darajada kechib, hatto, o‘lim holatlari ham kuzatilgan.
«Shundan kelib chiqqan holda, Sog‘liqni saqlash vazirligi yana bir bor yurtdoshlarimizni o‘z salomatligiga e’tiborli bo‘lib, koronavirusga qarshi vaksina olishga hamda buster doza bilan emlanishga chaqiradi», deyiladi xabarda.

Почти 96% госпитализированных в больницы Зангиаты не были привиты от коронавируса – Минздрав
По информации Министерства здравоохранения, в январе этого года в инфекционные больницы Зангиаты был госпитализирован 8601 больной, из которых 6856 - пожилые люди, 811 - беременные женщины и 934 - дети.
Сообщается, что 8243 (около 96%) из них не получали вакцину от коронавируса. Болезнь у них протекала в тяжелой и крайне тяжелой формах, а также были зафиксированы случаи летального исхода.
Среди 358 больных (4,1 процент), ранее получавших вакцину, не было зафиксировано ни одного летального случая.
В связи с этим Министерство здравоохранения призвало граждан своевременно прививаться от коронавируса.