Fonogrammadan foydalanish bosqichma-bosqich cheklanadi
“Konsert-tomosha faoliyatida jonli ijroni yanada rag‘batlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora tadbirlar to‘g‘risida” gi Hukumat qarori (207-son, 08.04.2025 y.) qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, 2025-yil 1-maydan:
- davlat budjeti va budjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan moliyalashtiriladigan barcha konsert-tomosha tadbirlarida fonogrammadan foydalanish bosqichma-bosqich cheklanadi;
- konsert-tomosha tadbirlari reklamalarida tegishlicha «Jonli ijro», «Fonogrammadan foydalangan holda jonli ovoz» yoki «Fonogrammali konsert dasturi» deb aniq ko‘rsatilishi lozim;
Madaniyat vazirligi tomonidan ijodkorlarni «O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti», «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist» va «O‘zbekiston Respublikasi xalq hofizi» davlat mukofotlariga tavsiya etishda, birinchi navbatda, ularning jonli ijro eta olish qobiliyati inobatga olinadi.
2025-yil 1-iyuldan:
- jonli ijroda tashkil etiladigan konsert-tomosha tadbirlari bo‘yicha reklamalarni O‘zbekiston MTRK tizimidagi teleradiokanallarda efirga berish uchun tadbir tashkilotchisiga 30 foiz miqdorida chegirma beriladi;

Согласно документу, с 1 мая:
• на всех концертно-зрелищных мероприятиях, финансируемых из государственного бюджета и внебюджетных средств, использование фонограммы будет поэтапно ограничено;
• в рекламных материалах концертов обязательно должно быть указано: «Живое исполнение», «Живой голос с использованием фонограммы» или «Концерт с фонограммой»;
• при выдвижении кандидатов на присвоение званий «Народный артист Республики Узбекистан», «Заслуженный артист Республики Узбекистан» и «Народный певец Республики Узбекистан» Министерство культуры будет в первую очередь учитывать способность исполнителя выступать вживую.
Кроме того, с 1 июля на телерадиоканалах Национальной телерадиокомпании Узбекистана рекламные ролики мероприятий с живым исполнением будут размещаться со скидкой 30%.
Мероприятия с живым исполнением и частичным использованием фонограммы смогут бесплатно транслироваться на каналах НТРК при наличии положительного заключения Художественного совета.
Также документом предусмотрено ежеквартальное проведение в каждом регионе страны «Недели живого исполнения».