Andijon va Samarqandda prokuratura xodimlari jinoyat ustida qo‘lga tushdi (video)
DXX hamda tegishli huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan Andijon va Samarqand viloyatlarida o‘tkazilgan tezkor tadbirlarida tuman prokuror o‘rinbosari va 2 nafar prokuror yordamchisi pora olayotganda qo‘lga olindi.
Jumladan, Andijon viloyati Xo‘jaobod tuman prokuraturasi tergovchisi tuman ichki ishlar bo‘limining tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat Kodeksining 168 va 228-moddalari bilan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha gumonlanuvchiga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasini qo‘llamaslik va tergov harakatlari davomida yengillik yaratib berish evaziga 5 ming AQSh dollari talab qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan viloyat prokuraturasi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda tergovchi so‘ralgan pul mablag‘ini umumiy ovqatlanish maskanida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Holat yuzasidan viloyat prokuraturasi tomonidan Jinoyat Kodeksining 168 va 211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Tergov jarayonida tergovchiga ushbu pullarni olish bo‘yicha ko‘rsatmani tuman prokurori o‘rinbosari berganligi to‘liq isbotlanib, u ham qamoqqa olindi.
Samarqand viloyatida kuzatilgan holatda esa Pastdarg‘om tumani prokurori yordamchisi tuman ichki ishlar bo‘limining tergov bo‘limi tomonidan tergov harakatlari olib borilgan jinoyat ishida ayblanuvchi sifatida o‘tayotgan fuqaroga nisbatan sud jarayonida yengillik qilish va sud idoralarida ishlovchi tanishlari orqali qamoqdan chiqarish evaziga, uning qarindoshlaridan 3 ming AQSh dollari talab qilgan.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Samarqand shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, prokuror yordamchisi so‘ralgan pul mablag‘idan 2500 AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda holat yuzasidan mazkur mansabdor shaxsga nisbatan viloyat prokuraturasi tomonidan Jinoyat Kodeksining 168 va 211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

В двух областях задержаны сотрудники прокуратуры при получении взятки (видео)
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками СГБ, задержан следователь Ходжаабадской районной прокуратуры Андижанской области.
Выяснилось, что он потребовал 5 тысяч долларов за неприменение меры пресечения в виде заключения под стражу и помощь в ходе следствия в отношении подозреваемого, проходящего по уголовному делу, возбужденному по статьям 168 и 228 Уголовного Кодекса.
Следователь был задержан с поличным при получении запрошенной суммы в заведении общественного питания.
По данному факту областной прокуратурой возбуждено уголовное дело по статьям 168 (Мошенничество) и 211 (Дача взятки) Уголовного кодекса.
В ходе расследования выяснилось, что следователь действовал по указанию заместителя прокурора района, который также был заключен под стражу.
Еще один случай произошел в Самаркандской области. Помощник прокурора Пастдаргомского района потребовал 3 тысячи долларов у родственников гражданина, проходящего в качестве обвиняемого по уголовному делу, за назначение менее тяжкого наказания и оказание помощи в освобождении из-под стражи через своих знакомых в судебных органах.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного СГБ в Самарканде, помощник прокурора был пойман с вещественными доказательствами при получении 2,5 тысячи долларов.
В настоящее время в отношении него возбуждено уголовное дело по статьям 168 (Мошенничество) и 211 (Дача взятки) Уголовного кодекса, применена мера пресечения в виде заключения под стражу.