Asal mahsuloti bolalar bog‘chalarining kunlik taomnomasiga kiritiladi
2023-yil 1-sentyabrdan maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarbiyalanuvchilari va shifoxonalardagi bemorlarning kunlik iste’mol ratsioniga asal mahsulotini kiritish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Bu haqda Hukumatning joriy yil 12-iyundagi tegishli qarorida belgilab qo‘yilmoqda.
Qarorga ko‘ra, har yili 1–10-dekabr kunlari Toshkent shahrida “Asal bayrami” va “Asalarichilik mahsulotlari” xalqaro ko‘rgazmasi o‘tkazib boriladi.
Asalarichilik sub’yektlarining “Apimondiya” xalqaro asalarichilik uyushmalari federatsiyasi tomonidan tashkil qilinadigan ko‘rgazma va konferensiyalarda doimiy ishtirok etishini ta’minlash bo‘yicha zarur choralar ko‘riladi.
Shuningdek, 2023-yilda 200 ming gektar maydonda paxta hosildorligini oshirish uchun g‘o‘zani asalari bilan changlatish agrotexnikasi qo‘llaniladi.
Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida Namangan hamda Farg‘ona viloyatlari tajribasi asosida Asalarichilik sanoat markazlari tashkil etiladi.
2024-yildan esa intensiv mevali bog‘larda asalari bilan changlatish agrotexnikasini qo‘llash choralari ko‘riladi.

Мёд включат в ежедневный рацион воспитанников детсада и пациентов больниц
Принято Постановление Правительства «О дополнительных мерах по поддержке отрасли пчеловодства и пчелоопыления сельскохозяйственных культур».
Согласно Постановлению, в 2023 году для повышения урожайности хлопка на площади 200 тысяч гектар будет применяться агротехника пчелоопыления хлопка.
В Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях будут созданы промышленные центры пчеловодства на основе опыта Наманганской и Ферганской областей.
С 2024 года в интенсивных плодовых садах будут приняты меры по применению агротехники пчелоопыления.
С 1 сентября 2023 года будет рассмотрен вопрос о включении медового продукта в ежедневный рацион потребления воспитанников дошкольных образовательных организаций и пациентов больниц.
Ежегодно с 1 по 10 декабря в Ташкенте проводятся международные выставки «Праздник меда» и «Продукция пчеловодства».
Будут приняты необходимые меры по обеспечению постоянного участия субъектов пчеловодства в выставках и конференциях, организуемых Международной федерацией пчеловодческих союзов «Апимондия».
В «Школе фермеров» будут организованы учебные курсы по применению агротехники пчелоопыления на хлопковых полях и в интенсивных фруктовых садах.