2023-yil 1-avgustdan zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi fuqarolarga beriladigan nafaqa miqdori – oyiga 568 000 so‘m etib belgilanadi.
Bu haqda Prezidentning «Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PF–120-son Farmoni qabul qilindi.
Mazkur qarorga ko‘ra, shuningdek, joriy yil 1-avgustdan:
- Ish staji to‘liq bo‘lmagan chog‘dagi yoshga doir pensiyaning eng kam miqdori qo‘shimcha to‘lovni hisobga olgan holda – oyiga 568 000 so‘m;
- O‘zgalar parvarishiga muhtoj nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolalarning parvarishi bilan band bo‘lgan bolaning qonuniy vakiliga beriladigan nafaqa miqdori – oyiga 568 000 so‘m;
- Boquvchisini yo‘qotganlik nafaqasi oluvchilarning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun nafaqa miqdori – oyiga 568 000 so‘m va keyingi har bir mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun – 198 000 so‘m etib belgilanadi;
- Boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi oluvchilarning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun pensiyaning eng kam miqdori – oyiga 568 000 so‘m etib belgilanib, keyingi har bir mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun amaldagi tartibga muvofiq pensiya to‘lanadi.

С 1 августа в Узбекистане повышаются некоторые виды пенсий и пособий
28 июля президент подписал указ «О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в социальной защите».
Согласно документу, с 1 августа текущего года:
- размер пособия престарелым гражданам, не имеющим необходимого стажа работы составит 568 000 сумов в месяц (сейчас – 535 000 сумов);
- минимальный размер пенсии по возрасту при неполном стаже работы с учетом доплаты – 568 000 сумов в месяц;
- пособие законному представителю ребенка, занятому уходом за ребенком-инвалидом до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе – 568 000 сумов в месяц;
- пособие на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пособия по случаю потери кормильца – 568 000 сумов в месяц с прибавлением по 198 000 сумов на каждого следующего нетрудоспособного члена таких семей;
- минимальный размер пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии по случаю потери кормильца – 568 000 сумов в месяц с выплатой пенсии каждому следующему нетрудоспособному члену семьи в соответствии с действующим порядком.