Birinchi xonimlar iqlim o‘zgarishiga doir ekoforumda ishtirok etdi
Toshkentda bo‘lib o‘tgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitiga tashrif buyurgan davlat rahbarlariga hamrohlik qilgan rafiqalari «Bolalar va yoshlar harakatda — Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi» xalqaro forumida ishtirok etdi.
Forum ochilishida «Zamin» fondi Vasiylik kengashi raisi, O‘zbekistonning birinchi xonimi Ziroat Mirziyoyeva yosh ekofaollarga murojaat qildi.
«Forumning bosh ishtirokchilari — sizlar. Bugun bu yerda sizlarning toza, sog‘lom va barqaror muhit uchun kurashdagi yetakchiligingizni e’tirof etish maqsadida yig‘ildik. Qo‘shnilarimiz bilan birgalikda Samarqand ekologik oromgohi yakunlari bo‘yicha ishlab chiqilgan Barqaror rivojlanish madaniyatini ilgari surish hamda yoshlar va bolalarni iqlim kun tartibiga jalb qilish bo‘yicha mintaqaviy strategiyaning imzolanishi yangi kelajak sari tashlangan muhim qadam bo‘ladi», – deydi Ziroat Mirziyoyeva.
Shuningdek, YuNEP ijrochi direktori Inger Andersen uzluksiz «yashil» ta’lim va ekologik madaniyatni shakllantirish orqali yoshlar salohiyatini mustahkamlash masalasini gapirib o‘tdi.
YuNISEFning Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori Regina De Dominitsis esa iqlim o‘zgarishi va ekologik ta’lim masalalarining maktab dasturlariga kiritilishi bolalar va yoshlarning o‘zgarib borayotgan iqlimga moslashish ko‘nikmalaridan xabardorligini oshirishda muhim qadam bo‘lishini ta’kidladi.
Forum ishtirokchilari ekota’lim mavzusini muhokama qilar ekanlar, o‘quv jarayonida yangi axborot texnologiyalaridan foydalanish muhim ekanini qayd etdi. Markaziy Osiyo ekofaollari iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash bo‘yicha siyosat va dasturlarni ishlab chiqishda, ko‘rilayotgan choralarni monitoring qilish va ularning borishini baholashda bolalarning ham ishtirok etish huquqi borligini alohida ta’kidladilar.

Первые леди стран-участниц саммита ОЭС приняли участие в экофоруме
В Ташкенте прошёл Международный форум «Дети и молодежь в действии — изменение климата в Центральной Азии».
«Главные участники форума — это вы. Мы собрались здесь сегодня, чтобы признать вашу лидирующую роль в борьбе за чистую, здоровую и устойчивую окружающую среду. Подписание совместно с нашими соседями Региональной стратегии по продвижению культуры устойчивого развития и вовлечению детей и молодёжи в климатическую повестку, разработанной по итогам Самаркандского экологического лагеря, станет важным шагом в новое будущее», - сказала председатель Попечительского совета Фонда Zamin Зироат Мирзиёева в своём обращении к молодым экоактивистам.
Вопрос укрепления потенциала молодёжи посредством непрерывного зелёного образования и формирования экологической культуры стал важным моментом в выступлении исполнительного директора ЮНЕП Ингер Андерсен.
«Экологическое образование даёт будущим поколениям навыки и знания, необходимые им для того, чтобы стать драйверами перемен, а не просто представителями протеста. Мы хотим, чтобы следующие поколения стали смелыми лидерами в правительстве, учёными и новаторами, которые мечтают о новых и лучших способах жизни в гармонии с планетой», - сказала Ингер Андерсен.
Региональный директор ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии Регина Де Доминицис отметила, что включение вопросов изменения климата и экологического образования в школьные программы является важным шагом в повышении осведомленности детей и молодежи в обучении навыкам адаптации к меняющемуся климату.
Развивая тему эко-образования, участники форума подчеркнули важность использования в обучающем процессе новых информационных технологий. Экоактивисты из стран Центральной Азии подчеркнули право детей на участие в разработке политики и программ, а также в мониторинге и оценке прогресса мер, предпринимаемых в борьбе с изменением климата.