Buxoroda qizlarini kaltaklagan ayol «maxsus ro‘yxat»ga qo‘shib qo‘yildi
Bir muddat oldin Buxoroda turmush o‘rtog‘iga jahl qilib ikki nafar qizini kaltaklagan ayol haqida xabar berilgan edi.
Bolalar ombudsmani bergan xabarga ko‘ra, tergovga qadar tekshiruv doirasida o‘tkazilgan sud-tibbiy ekspertiza xulosasida qizlar – 2020-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan O‘.S. va 2021-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan O‘.S. larning biror darajadagi tan jarohati olmagani aytildi.
Shu bilan birga, I.M. (ayol)ning o‘z bolalariga nisbatan nomaqbul harakatlarida MJtKning 47-moddasi 1-qismida (Bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik) ko‘rsatilgan huquqbuzarlik alomatlari aniqlanib, joriy yilning 20 iyul kuni u tegishli jarima jazosiga tortilgan va farzand tarbiyasiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi ona sifatida ro‘yxatga olingan.
«O‘z farzandlariga ziyon yetkazishini oldini olish maqsadida onaga nisbatan maxsus ijtimoiy choralar ko‘riladi», – deyiladi Bolalar ombudsmani xabarida.

В Бухаре оштрафовали женщину, избившую дочерей назло мужу
В Жондорском районе Бухарской области женщина избила своих дочерей в отместку мужу, находящемуся за границей.
«9 июля жительница Жондорского района Бухарской области И.М. разозленная тем, что ее муж Н.Б. несколько лет работая за границей, не интересуется делами своей семьи и не присылает достаточно денег, избила своих малолетних дочерей 2020 и 2021 года рождения, сняла избиение на видео и отправила мужу», - говорится в сообщении детского омбудсмана.
Сообщается, что женщину оштрафовали. У несовершеннолетних У.С. 2020 г.р. и У.С., 2021 г.р. никаких травм не выявлено.
При этом в неправомерных действиях гражданки И.М. по отношению к своим детям были выявлены признаки правонарушения, предусмотренного частью 1 статьи 47 КоАО (Неисполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей). 20 июля ее оштрафовали поставили на учет как «мать, негативно влияющую на воспитание детей».
Против матери принимаются специальные социальные меры, чтобы не допустить причинения ею вреда своим детям.