Chirchiqda bog‘cha bolasini hojatxonaga qamab qo‘ygan «opa» ishdan bo‘shatildi
Ijtimoiy tarmoqlarda Chirchiq shahrida sodir bo‘lgani aytilgan bog‘cha bolasining hojatxonaga qamab qo‘yilgani holati aks etgan videotasvir tarqaldi.
Bolalar ombudsmani mazkur holatning nazoratga olinganini bildirib, voqeaning ayrim tafsilotlarini ma’lum qildi.
Aniqlanishicha, voqea Chirchiq shahridagi xususiy maktabgacha ta’lim muassasasida 8-fevral kuni sodir bo‘lgan. Bog‘cha tarbiyachisi oilaviy sabablarga ko‘ra asabiy holatda bo‘lganligi tufayli tushlik paytida uxlay olmay yig‘layotgan bolaga bir necha bor qattiq baqirib, so‘ng bolani urib xojatxonaga qamab qo‘ygan.
Hozirda mazkur tarbiyachi Mehnat kodeksining 161-moddasining 5-bandi (xodimning o‘z mehnat majburiyatlarini bir marta qo‘pol ravishda buzganligi uchun mehnat shartnomasini bekor qilish) asosida lavozimidan ozod etilgan.
«Holat yuzasidan tuman IIB tomonidan tergovga qadar tekshiruv olib borilmoqda va tarbiyachining harakatiga huquqiy baho berilmoqda.
Tarbiyachi tomonidan bu tarzdagi jazo usuli qo‘llanishi bolaning manfaatlariga mutlaqo zid. Uning ruhiy-emotsional sog‘ligiga, sha’ni va qadr-qimmatiga putur yetkazuvchi bunday harakatlar javobsiz qolishi mumkin emas.
Bolalar ombudsmani mazkur fakt bo‘yicha bolaning qonuniy manfaatlarini ta’minlash yuzasidan o‘z kuzatuvini qat’iy davom ettiradi», – deyiladi tashkilot munosabatida.

В Чирчике воспитательница побила и заперла девочку в туалете в частном детсаду
В Чирчике Ташкентской области произошел инцидент, в результате которого была уволена воспитательница частного детского сада. По информации пресс-службы детского омбудсмана Узбекистана, женщина была уволена после того, как стало известно о случившемся.
На видеозаписи, появившейся в социальных сетях, зафиксирован инцидент, произошедший 8 февраля. На записи видно, как воспитательница несколько раз кричит на ребенка, который не мог уснуть и плакал. Позднее она физически наказывает его и закрывает в туалете. По словам женщины, она находилась в стрессовом состоянии из-за личных проблем.
На видео из камеры наблюдения видно, как ребенок сидит на кровати и плачет. Воспитательница укладывает другого ребенка и грубо кричит на плачущего, призывая его успокоиться и заснуть. После того как плачущий ребенок не перестает шуметь, женщина поднимает его с кровати и уносит в туалет, где продолжает кричать на него, а затем оставляет в одиночестве, выходя и закрывая за собой дверь.
Трудовой договор с воспитательницей расторгнут согласно пункту 5 статьи 161 Трудового кодекса — прекращение трудового договора по инициативе работодателя вследствие однократного грубого нарушения работником своих трудовых обязанностей.
Районный ОВД проводит доследственную проверку происшествия.
«Подобное применение воспитателем наказания полностью противоречит интересам ребёнка. Такие действия, наносящие вред психическому и эмоциональному здоровью, чести и достоинству ребёнка, не могут остаться без ответа», — говорится в сообщении омбудсмана.