Futbol: 2030 va 2034-yillarda Jahon chempionatiga mezbonlik qiladigan mamlakatlar aniqlandi
Kecha, 11-dekabr kuni Shveysariyaning Syurix shahrida Xalqaro futbol federatsiyasi (FIFA)ning navbatdan tashqari kongressi bo‘lib o‘tdi. Unda tashkilotga a’zo jami 211 ta assotsiatsiya to‘plangan.
Tashkilot kongressida 2030 yilgi mundial bir vaqtning o‘zida olti mamlakat - Marokash, Ispaniya, Portugaliya, Argentina, Urugvay va Paragvayda o‘tishi belgilandi.
Ushbu musobaqaning faqat birinchi uchta o‘yini Urugvay, Argentina va Paragvayda bo‘lib o‘tadi. Qolgan barcha o‘yinlar Marokash, Portugaliya va Ispaniyada o‘tkaziladi.
Aslida, 2030 yilgi jahon birinchiligining haqiqiy mezbonlari Marokash, Portugaliya va Ispaniya. Argentina, Urugvay va Paragvaydagi o‘yinlar futbol bo‘yicha Jahon chempionatlari o‘tkazila boshlanganiga 100 yil to‘lishi sharafiga uyushtiriladi.
Saudiya Arabistoni esa 2034-yilgi Jahon chempionatiga mezbonlik qiladigan bo‘ldi. Bahslar mamlakatning Ar-Riyod, Jidda, Abxa, Al-Xubar va Neom shaharlaridagi 15 ta stadionda o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.
Ma’lumot uchun, avvalroq, Avstraliya 2034-yilgi Jahon chempionatini o‘tkazishga da’vogar bo‘lgan. Biroq, yakunda tegishli hujjatlarni topshirishdan voz kechgan.
Eslatib o‘tamiz, 2026 yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionatiga AQSh, Kanada va Meksika mamlakatlari mezbonlik qiladi va chempionat o‘sha yilning 11 iyun - 19 iyul kunlari bo‘lib o‘tadi.

ФИФА объявила страны, где пройдут ЧМ-2030 и ЧМ-2034
11 декабря состоялся внеочередной конгресс международной федерации футбола (ФИФА), в котором приняли участие 211 членов федерации. В конгрессе были объявлены страны, где планируется проводить чемпионаты мира по футболу в 2030 и 2034 годах.
Согласно решению, ЧМ-2030 примут Марокко, Португалия и Испания, а еще три игры состоятся в Южной Америке – в Уругвае, в Парагвае и в Аргентине.
Президент ФИФА Джанни Инфантино отметил, что в 2030 году в Уругвае на стадионе «Сентенарио» также пройдет церемония, посвященная столетию первого чемпионата мира.
«Мы перенесемся из Северной Америки в 2026 году в Южную Америку в 2030 году, затем в Африку и Европу, все еще в 2030 году, а затем в Азию в 2034 году», – заявил Инфантино.
ЧМ-2034 планируется проводить в Саудовской Аравии, где турнир состоится зимой из-за климатических особенностей региона.
Следующий ЧМ-2026 состоится в США, Канаде и Мексике. Предыдущий чемпионат прошел зимой 2022 года в Катаре.