Ipoteka krediti va subsidiya olish tizimi o‘zgartirilyapti
Ayni paytda Prezident Mirziyoyev ishtirokida bo‘lib o‘tayotgan yig‘ilishda developerlar tomonidan ob’yektning 50 foizi qurilganda, fuqarolar kredit va subsidiya olishi mumkin bo‘lishi hamda ushbu tartibning nafaqat imtiyozli, balki tijorat ipotekasi uchun ham tatbiq etilishi ma’lum qilindi.
Shuningdek, endilikda quruvchi tashkilotlar qurilishni boshlaganidan yakunlagunicha, lekin ko‘pi bilan 12 oy davomida yer solig‘i to‘lashdan ozod qilinadi. Ob’yekt muddatida topshirilmasa, developer yer solig‘ini 2 karra miqdorda to‘laydi.
«Yangi O‘zbekiston» massivi uchun berilgan yerlarning 10 foizi developerlarga tijorat binolarini qurishi uchun yagona lot sifatida savdoga chiqariladi.
Bu uylarni pastki qavatida xususiy bog‘cha tashkil qilishga ruxsat berilishi, ular mulk solig‘idan ham ozod qilinishi ta’kidlandi.
Hokimlarga bu massivlarga ko‘chib keladigan aholining talabini hisobga olib pastki qavatlarda bog‘cha tashkil qilishni boshlash topshirildi.

Вносятся изменения в систему ипотечного кредитования и субсидирования
На совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева были озвучены ключевые изменения в ипотечной политике страны. Теперь граждане смогут получать кредиты и субсидии уже при завершении 50% строительства объекта. Эта процедура будет распространяться не только на льготную, но и на коммерческую ипотеку.
Строительные организации освобождены от уплаты земельного налога с момента начала строительства до его завершения, но не более чем на 12 месяцев. При нарушении сроков сдачи объектов застройщики обязаны уплатить земельный налог в двойном размере.
10 процентов земли, выделенной под массив «Новый Узбекистан», будут проданы единым лотом застройщикам для строительства коммерческих зданий. На таких участках будет разрешено организовывать частные детские сады и создавать зоны озеленения. Эти объекты будут освобождены от налога на имущество.