Kambag‘al oilaning farzandiga ta’lim krediti foizsiz beriladi
Endilikda kambag‘al oilaning farzandiga ta’lim krediti foizsiz beriladi, qo‘shimcha grant ajratiladi, kontrakt to‘lovining bir qismi qoplab beriladi.
Bu haqda bugungi Prezident Mirziyoyevning mamlakat yoshlari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda aytib o‘tildi.
Muloqotda kambag‘allikni qisqartirishning eng samarali yechimi ta’lim ekani ta’kidlandi.
Shuning uchun kam ta’minlangan oilada hech bo‘lmaganda bitta farzand oliy ma’lumotli bo‘lishi uchun zarur sharoitlar yaratiladi.
Yana bir yangilik – iqtidorli, bilimga chanqoq, lekin og‘ir oilaviy sharoiti sababli o‘qish imkoniyatiga ega bo‘lmagan yoshlarni xorijda o‘qitish bo‘yicha yangi tizim – «chYorqin iste’dod» loyihasi joriy etiladi.
Bunda har bir mahalladan ijtimoiy himoyaga muhtoj, bilimga chanqoq yoshlar saralab olinib, iqtidori aniqlanadi. Ularning salohiyatiga mos xorijiy oliygoh tanlanib, tayyorgarlik kurslarida o‘qitiladi.
Xorijda ta’lim olib qaytgan yoshlar Milliy kadrlar zaxirasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kiritiladi, ular davlat organlariga tanlovsiz ishga olinadi.
Har yili saralashdan o‘tgan 1 ming nafar yoshlar dunyoning «top-100» oliygohlariga yuborilib, o‘qish va yashash xarajatlari qoplab beriladi.

В Узбекистане будут выделять беспроцентные образовательные кредиты для студентов из малообеспеченных семей
Ежегодно 1 000 граждан Узбекистана будут направляться на обучение в топ-100 лучших университетов мира с полной компенсацией расходов на обучение и проживание. Об этом заявил президент страны Шавкат Мирзиёев на встрече с молодежью.
Дополнительно студенты из малообеспеченных семей смогут воспользоваться беспроцентными образовательными кредитами, грантами, а также частичной компенсацией стоимости контрактного обучения.
Президент также сообщил о запуске новой инициативы — проекта «Ёрқин истеъдод», который будет способствовать обучению узбекистанцев за рубежом. Особое внимание уделят талантливым молодым людям, которые из-за сложных семейных обстоятельств не могут позволить себе образование.
Из каждой махалли отберут юношей и девушек, нуждающихся в социальной поддержке. Для них подберут зарубежные университеты, максимально соответствующие их потенциалу. Кроме того, они пройдут подготовительные курсы перед поступлением.
После завершения учебы выпускников включат в Национальный кадровый резерв, что даст им возможность трудоустройства в государственных органах без прохождения конкурсного отбора.