Kichik biznesni rivojlantirish uchun besh yillik strategiya ishlab chiqildi
Buni xalqaro moliya tashkilotlari ham qo‘llab-quvvatlab, yangi biznes yo‘nalishlari bo‘yicha ilg‘or tajriba, innovatsiya, texnologiya va xalqaro standartlarni joriy qilishda ko‘maklashishga, buning uchun hozirni o‘zida 470 million dollar resurs ajratishga tayyor.
Jumladan, Osiyo taraqqiyot banki «Moliyaviy ommaboplik» dasturi doirasida kichik va o‘rta biznesga 100 million dollar, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki «yashil» va innovatsion loyihalar uchun 200 million dollar, Fransiya taraqqiyot agentligi ayollar tadbirkorligi uchun 30 million yevro ajratmoqda.
Uchrashuvda ushbu tashkilotlarning O‘zbekistondagi vakolatxonalari rahbarlari so‘zga chiqib, o‘z fikr va takliflarini aytdi.
Davlat rahbari ular vakillik qilayotgan tuzilmalarga ko‘rsatilayotgan ko‘mak uchun minnatdorlik bildirdi, hamkorlik yanada kengayishi uchun barcha sharoitlar yaratilishini ta’kidladi.
Prezidentimiz bugun muhokama qilingan dolzarb masalalar: raqobatbardosh bo‘lish, yangi bozorlarga kirib borish, standart, yangiliklarga o‘qitish, brend yaratish, startaplarni yuzaga chiqarib, ko‘paytirish uchun Kichik biznes uyushmasini tashkil qilish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
Kichik biznes bilan ishlashga mahalladagi hokim yordamchisi, mahalla bankiridan tortib, banklar, bandlik vaziri hamda Bosh vazir o‘rinbosarlarigacha juda katta tizim safarbar qilingani ta’kidlandi.
Mutasaddilarga, viloyat hokimlariga kichik biznes vakillari bilan samarali muloqotni yo‘lga qo‘yib, ular ko‘targan tizimli masalalarni tezkor hal qilib borish topshirildi.

Международные финансовые организации выделят 470 млн долларов на развитие малого бизнеса в Узбекистане
В Узбекистане разработана пятилетняя стратегия, определяющая дальнейшие шаги в малом бизнесе. Об этом сообщил Шавкат Мирзиёев в ходе встречи с представителями малого и среднего бизнеса.
Глава государства отметил, что международные финансовые организации поддержали данную стратегию, и готовы оказать содействие во внедрении передового опыта, инноваций, технологий и международных стандартов в новые направления бизнеса, выделив для этих целей 470 млн долларов США.
В частности, Азиатский банк развития выделит малому и среднему бизнесу 100 млн долларов США, Европейский банк реконструкции и развития выделит 200 млн долларов США на «зеленые» и инновационные проекты, а Французское агентство развития выделит 30 млн евро для развития женского предпринимательства.
Президент поддержал инициативу по созданию Ассоциации малого бизнеса для решения таких актуальных вопросов, как конкурентоспособность, выход на новые рынки, стандарты, обучение инновациям, создание бренда, а также создание и расширение стартапов.
Должностным лицам и хокимам областей поручено наладить эффективный диалог с представителями малого бизнеса и оперативно решать их вопросы.