Markaziy bank Boshqaruvining bugun, 14-sentyabrdagi navbatdagi yig‘ilishida asosiy stavkani yillik 14 foiz darajasida o‘zgarishsiz qoldirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
«Markaziy bank asosiy stavkasining o‘zgarishsiz qolishi va uning pul bozoriga transmissiyasi, qisqa muddatli likvidlik narxining real hisobda 3-4 foizlik ijobiy darajada shakllanishiga va shu orqali «nisbatan qat’iy» pul-kredit sharoitlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda», – deya izohlanadi MBning mazkur qaror yuzasidan e’lon qilgan Press-relizida.
Ma’lumot uchun, Markaziy bank Boshqaruvining asosiy stavkani ko‘rib chiqish bo‘yicha navbatdagi yig‘ilishi 2023-yil 26-oktyabrga belgilangan.

14 сентября Правление Центрального банка приняло решение сохранить основную ставку на уровне 14% годовых. Об этом сообщила пресс-служба регулятора.
Отмечается, что сохранение основной ставки на текущем уровне создаст необходимые условия для формирования инфляции в рамках прогноза до конца года и рассматривается в качестве необходимой меры для устранения влияния монетарных факторов на цены.
«Центральный банк продолжит тщательно оценивать влияние денежно-кредитных условий на совокупный спрос, цены и инфляционные ожидания. Принимаемые меры будут направлены на формирование инфляции в границах прогнозного коридора», - говорится в сообщении.
Очередное заседание Правления Центрального банка по рассмотрению основной ставки назначено на 26 октября 2023 года.