Mirziyoyev va Pazeshkiyon o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Eron Islom Respublikasi prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon 1-aprel kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda bir-birlarini va ikki mamlakatning do‘st xalqlarini bahor ayyomi Navro‘z va muborak Ramazon hayiti - Iyd al-Fitr bilan samimiy qutlab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Qabul qilingan «yo‘l xaritasi» asosida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Eron munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar va tashriflar davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo va yuk tashish ko‘rsatkichlari, qo‘shma korxonalar soni oshmoqda, poytaxtlar o‘rtasida muntazam to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar amalga oshirilmoqda, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar almashinuv kengaymoqda.
Kimyo va neft-kimyo tarmoqlari, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallari tarmog‘i va boshqa yo‘nalishlardagi kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va jadal amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tehron shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, biznes forumi va sanoat ko‘rgazmasini samarali tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Eron yetakchilari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Шавкат Мирзиёев и Масуд Пезешкиан провели телефонный разговор
Шавкат Мирзиёев сегодня, 1 апреля, провел телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезешкианом. Об этом сообщает пресс-служба президента.
В ходе телефонного разговора главы государств тепло поздравили друг друга и дружественные народы двух стран с весенним праздником Навруз и священным Рамазан хайитом – Ийд аль-Фитр, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
Были обстоятельно рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-иранских многоплановых отношений на основе принятой «дорожной карты».
С удовлетворением отмечены продолжающиеся активные контакты и визиты на разных уровнях.
Растут показатели взаимной торговли и грузоперевозок, количество совместных предприятий, осуществляются регулярные прямые рейсы между столицами, расширяется деловой и культурно-гуманитарный обмен.
Особое внимание было уделено поддержке и ускоренной реализации проектов кооперации в химической и нефтехимической отраслях, текстильной и пищевой промышленности, сельском хозяйстве, секторе строительных материалов и других направлениях.
Подчёркнута важность продуктивного проведения запланированных в городе Тегеране заседания Межправительственной комиссии, бизнес-форума и промышленной выставки.