O‘qituvchilar uchun ikki nomdagi ko‘krak nishonlari ta’sis etildi
«Oliy ta’lim a’lochisi» hamda «O‘rta maxsus va professional ta’lim a’lochisi» ko‘krak nishonlarini ta’sis etish to‘g‘risida»gi Hukumat qarori bilan ikki nomdagi ko‘krak nishonlari ta’sis etildi.
Ushbu ko‘krak nishonlari bilan oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim sohasida fidokorona mehnat qilayotgan, sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish, yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash borasida alohida namuna ko‘rsatib, soha rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan fuqarolar taqdirlanadi.
Ko‘krak nishonlari bilan mukofotlash Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri buyrug‘i asosida amalga oshirilib, u mukofotlangan shaxslarga 1-oktyabr - O‘qituvchi va murabbiylar kuni arafasida topshiriladi.

В Узбекистане учредили нагрудные знаки для преподавателей вузов и колледжей
Постановлением правительства от 24 октября 2022 года учреждены нагрудные знаки «Отличник высшего образования» и «Отличник среднего специального и профессионального образования».
Нагрудными знаками награждаются граждане, самоотверженно работающие в сфере высшего, среднего специального и профессионального образования, подающие особый пример в воспитании здорового и гармоничного поколения, воспитании подрастающего поколения в духе любви и преданности Родине, вносящие достойный вклад в развитие отрасли.
Награждение нагрудным знаком производится на основании приказа Министра высшего и среднего специального образования, который вручается награжденным лицам в канун 1 октября - Дня учителя и наставника.