«O‘zavtoyo‘lbelgi» korxonasi budjetdan 2,7 mlrd so‘m mablag‘ni «uxlatgan»
Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi tarkibidagi «O‘zavtoyo‘lbelgi» davlat unitar korxonasi faoliyatida korrupsion sistema fosh qilindi.
«Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorga muvofiq, «O‘zavtoyo‘lbelgi»ga istisno tariqasida mahalliy va xorijiy tashkilotlar bilan eng yaxshi taklif orqali mahsulotlarni sotib olish to‘g‘risidagi shartnomalarni tanlov savdolarini o‘tkazmasdan tuzishga ruxsat berilgan.
Huquq-tartibot idoralari tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlarda aniqlanishicha, DUK mansabdor shaxslari yuqoridagi imtiyozlardan g‘araz maqsadlarda foydalanib, 2021-2022-yillarda o‘zlariga tanish bo‘lgan 5 ta mahalliy MChJ bilan jami 9 mlrd 193 mln so‘mlik 21 ta shartnoma tuzib, ulardan yo‘l belgilarini yasash va chizishda foydalaniladigan mahsulotlarni erkin bozor narxlaridan qimmat narxlarda xarid qilib, 2 mlrd 701 mln so‘m miqdoridagi budjet mablag‘larini talon-toroj qilishgan.
Holat yuzasidan «O‘zavtoyo‘lbelgi» DUK va 5 ta MChJ mansabdor shaxslariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В «Узавтойулбелги» расхитили более 2,7 млрд сумов
Правоохранительные органы выявили факты коррупции в деятельности ГУП «Узавтойулбелги», входящего в состав Комитета автомобильных дорог, пишет УзА.
Выяснилось, что в 2021-2022 годах ответственные лица «Узавтойулбелги» заключили 21 контракт на сумму 9 млрд 193 млн сумов со своими знакомыми из пяти компаний и закупили продукцию для изготовления и покраски дорожных знаков по более высоким ценам, чем на рынке. Таким образом, они расхитили из бюджета 2 млрд 701 млн сумов.
Отмечается, что в соответствии с постановлением президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы безопасности дорожного движения» компании в порядке исключения разрешено заключать договора с отечественными и зарубежными организациями на закупку и поставку товаров и оказание услуг без проведения конкурсных (тендерных) торгов.
По данному факту в отношении должностных лиц ГУП «Узавтойулбелги» и пяти компаний возбуждено уголовное дело.